Aktualności

Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, fot. Bogdan Kuc / Instytut Książki
03.08.2015

Nowe Horyzonty już za nami

Wczoraj zakończyła się 15. edycja festiwalu Nowe Horyzonty. Wspólnie z radiową Trójką byliśmy gospodarzami towarzyszącego Horyzontom cyklu spotkań literackich z polskimi pisarzami. O spotkaniach z Łukaszem Orbitowskim i Jakubem Żulczykiem już pisaliśmy (tutaj), w ostatnich dniach festiwalu gościliśmy jeszcze: Sylwię Chutnik i Małgorzatę Szejnert.

Spotkanie z Sylwią Chutnik było pierwszą okazją do zaprezentowania fragmentów z jej najnowszej książki pt. Jolanta, której premiera planowana jest na wrzesień. To rozgrywająca się na początku lat dziewięćdziesiątych powieść, której tytułową bohaterką jest dorastająca dziewczynka, dla której od zachodzących zmian ustrojowych znacznie ważniejsze są kryzysy rodzinne i trzepakowa rzeczywistość warszawskiego Żerania. Słowem, to powieść psychologiczna z historią w tle. Styl książki od pierwszych zdań nie pozostawia żadnych watpliwości co do jej autorstwa. Mieliśmy też okazję porozmawiać z autorką o tym, co dzieje się w literaturze polskiej, jak i o tym, co się wkrótce może wydarzyć - mimo symbolicznych utyskiwań, wnioski ogólne były raczej pogodne. Dowiedzieliśmy się również o pasji bokserskiej autorki Cwaniar.

Z kolei z Małgorzatą Szejnert rozmawialiśmy przede wszystkim o jej ostatniej książce Usypać Góry. Historie z Polesia i jej bohaterach, których często różni wszystko - pochodzenie, wyznanie, światopogląd czy czas, a łączy tylko jedno - Polesie. Głównie jednak skupiliśmy się na poleskiej współczesności - rozmawialiśmy o zielnoświątkowcach i ich prosperujacych gospodarstwach, o Mona Lizie z kiełbasy (w tym z tamtejszej krakowskiej) czy w końcu o heroicznych próbach zachowania języka zachodniopoleskiego czy odtworzenia historii floty pińskiej. Nie udało nam się tylko ustalić, w jakie to egzotyczne kraje zabierze nas Małgorzata Szejnert przy okazji kolejnej książki, nie ma wyjścia - trzeba cierpliwie poczekać.

Spotkanie z Małgorzatą Szejnert odbyło się we wrocławskiej mediatece w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich, natomiast pozostałe w nowo otwartej siedzibie ESK - barze Barbara. Już cieszymy się na przyszłoroczne spotkania, które bedą realizowane w ramach programu ESK Wrocław 2016.

Wszystko to w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.