Aktualności

07.02.2022

Nowa nagroda literacka – Kryminalny Debiut Roku

W listopadzie w Toruniu po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021. Autor wyróżnionej powieści otrzyma 25 tysięcy złotych i pamiątkową statuetkę. Właśnie rozpoczął się nabór zgłoszeń do nagrody.

Ufundowane przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyróżnienie ma być pierwszą w Polsce nagrodą literacką honorującą twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Jej przyznanie poprzedzi szereg wydarzeń promujących dokonania autorów kryminałów z naszego kraju. Będą to spotkania autorskie, warsztaty literackie, panele dyskusyjne.

Nagroda ma charakter ogólnopolski i cykliczny – zostanie przyznana również w następnych latach. Czteroosobowe jury wybierze zwycięską powieść spośród książek nadesłanych przez wydawnictwa. Tytuły nominowanych powieści poznamy najpóźniej do 9 listopada 2022 roku. Z nich kapituła wyłoni książkę, która zostanie uhonorowana Nagrodą Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021. Wręczenie nagrody odbędzie się 26 listopada w Toruniu.

1 lutego ruszył nabór książek. Zgodnie z regulaminem każde wydawnictwo zarejestrowane i działające na terenie Polski może zgłosić nie więcej niż pięć różnych powieści (każdą w pięciu egzemplarzach) opublikowanych w 2021 roku. Ma na to czas do 16 maja. Lista zgłoszonych książek zostanie opublikowana na stronie internetowej Książnicy Kopernikańskiej.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska, ul. Juliusza Słowackiego 8, 87-100 Toruń. Koniecznie należy umieścić na opakowaniu dopisek: „Zgłoszenie do Nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2021”. Szczegóły znaleźć można w regulaminie dostępnym tutaj.

Organizatorem nagrody jest Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury.