Aktualności
W nowej odsłonie cyklu „Polish Poetry Unites” Instytutu Polskiego w Nowym Jorku wybitny amerykański poeta i prezes Guggenheim Memorial Foundation Edward Hirsch wraz z Ojcem Maksymem, toruńskim franciszkaninem, przybliża amerykańskim czytelnikom Cypriana Norwida i jego wiersz „Fatum”.
Edward Hirsch wprowadza amerykańską publiczność do Cypriana Kamila Norwida słowami: „Szkoda, że w naszym kraju nikt go tak naprawdę nie zna. To jeden z najważniejszych polskich poetów XIX wieku”. Hirsch dodaje także: „Lubię o nim myśleć, bo moje biuro znajduje się w śródmieściu, a on pracował kilka przecznic dalej w Bryant Park jako grafik”.
Norwid spędził w Stanach Zjednoczonych prawie dwa lata. Hirsch komentuje, że jego życie mogłoby potoczyć się inaczej, gdyby został i nie wrócił do Paryża, by realizować swoje marzenie o walce z Rosją o wolność Polski w wojnie krymskiej. Jego marzenie o obronie ojczyzny nigdy się jednak nie spełniło z powodu złego stanu zdrowia. W tym samym czasie napisał wiersz Do obywatela Johna Browna.
„Myślę, że częściowo z powodu jego dążenia do wolności, a częściowo dlatego, że mieszkał w Stanach Zjednoczonych, napisał niezwykły wiersz dla Johna Browna. Nazywa się po angielsku To Citizen John Brown” – opowiada Hirsch. „Norwid napisał najlepszy wiersz o Johnie Brownie, który przemawia do nas, ponieważ mówi o ciągłej konieczności oporu”.
W filmie pojawia się także oryginalna kopia katalogów Wystawy Światowej z 1853 roku z ilustracjami Norwida, a także wiele oryginałów jego grafik i rękopisów z archiwum Muzeum Literatury w Warszawie.
Druga część Norwidowskiego odcinka to krótki film dokumentalny z udziałem Ojca Maksima z zakonu franciszkanów w Toruniu, w którym opowiada o swoim życiu w kontekście wiersza Norwida „Fatum”.
Zapraszamy do obejrzenia najnowszej części cyklu nowojorskiego Instytutu Polskiego: