Aktualności

12.05.2021

Nominacje do XIV Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej – znamy już tytuły nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Jury pod przewodnictwem Justyny Sobolewskiej wybrało 12 najlepszych polskich książek wydanych w 2020 roku.

Nagroda literacka m.st. Warszawy będzie przyznana w tym roku po raz 14.  Miasto funduje nagrody w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) oraz książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska). Jak co roku jury wybierze też warszawskiego twórcę lub twórczynię. 

To już kolejna edycja Nagrody realizowana w pandemii. Mimo to czytelnicy i czytelniczki, a także bibliotekarze, księgarze i wydawcy, zgłosili do konkursu ponad 700 tytułów. Internetowy formularz został wypełniony przeszło 1200 razy!

Warszawa od wielu lat wspiera inicjatywy związane z czytelnictwem: współorganizuje i dofinansowuje literackie festiwale, plenery i spotkania autorskie, wspiera biblioteki i niezależne księgarnie. Nagroda Literacka to jeden ze sposobów promowania literatury.

Jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy pracuje od tego roku w nowym składzie (poprzednie zakończyło swoją kadencję). Na czele stoi Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka „Polityki”. Razem z nią najlepsze książki wybierają: Maciej Jakubowiak (sekretarz jury) – krytyk, eseista i redaktor „Dwutygodnika”, Eliza Kącka – znawczyni poezji, adiunktka na Wydziale Polonistyki UW, Jarosław Klejnocki – poeta, pisarz i dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Anna Kramek-Klicka – praktykująca polonistka, Agnieszka Sowińska – tłumaczka z języka rosyjskiego i dziennikarka, oraz Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni.

Poniżej przedstawiamy nominacje:

Proza

 • Zyta Rudzka „Tkanki miękkie”, W.A.B
 • Julia Fiedorczuk „Pod słońcem”, Wydawnictwo Literackie
 • Elżbieta Łapczyńska „Bestiariusz nowohucki”, Biuro Literackie

Poezja

 • Genowefa Jakubowska-Fijałkowska „Rośliny mięsożerne”, Instytut Mikołowski
 • Joanna Bociąg „Boję się o ostatnią kobietę”, Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
 • Radosław Jurczak „Zakłady holenderskie”, Biuro Literackie

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)

 • Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”, Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Agnieszka Kacprzyk, il. Marianna Sztyma „Skąd jestem?”, Wydawnictwo Albus
 • Rafał Witek, il. Aleksandra Fabia “Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki”, Wydawnictwo Bajka

Książka o tematyce warszawskiej

 • Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata”, W.A.B
 • Agata Tuszyńska, Iwona Chmielewska „Mama zawsze wraca”, Wydawnictwo Dwie Siostry
 • Rafał Księżyk „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989 -1993”, Wydawnictwo Czarne

***

Nagroda Literacka m.st. Warszawy docenia współczesnych ludzi pióra, twórczynie i twórców prozy, poezji, literatury dziecięcej oraz książek o Warszawie. Łączy wieloletnią tradycję z promocją czytelnictwa i otwartością na zmieniające się potrzeby czytelników. Tytuły wyróżnione Nagrodą to najlepsza polska literatura, gotowa lista lektur z nazwiskami wspaniałych autorów i autorek.  

Laureatów 14. Nagrody Literackiej m. st. Warszawy poznamy w czerwcu. Szczegóły na profilu FB Nagrody.