Aktualności

Jeden z nominowanych, Maciej Robert, fot. Elżbieta Lempp
15.05.2015

Nominacje do Nagrody Szymborskiej

Dziś poznaliśmy nominowanych do Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Spośród 214 tomów zgłoszonych do konkursu Kapituła wybrała 5 nominowanych:

  • Roman Honet, świat był mój (Biuro Literackie)
  • Jakobe Mansztajn, Studium przypadku (WBPiCAK)
  • Mirosław Mrozek, Horyzont zdarzeń (Fundacja Literatury im. Henryka Berezy)
  • Jacek Podsiadło, Przez sen (Ośrodek Brama grodzka – Teatr NN)
  • Maciej Robert, Księga meldunkowa (WBPiCAK)

„W tym roku Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowała autorów mówiących wyraźnym, odrębnym i wyrobionym już głosem. Nie łączy ich żaden wspólny temat, żadna dykcja poetycka. Wątki religijne pojawiają się i u Romana Honeta, i u Mirosława Mrozka, jednak opracowane są w zupełnie inny sposób. Mrozek pisze o śmierci, podobnie jak Jakobe Mansztajn – traktują jednak ten temat odrębnie. Jacek Podsiadło jest poetą transcendentnym, ale pisze jednak ciągle o rzeczach prostych i codziennych. O życiu codziennym pisze też Maciej Robert, który stosuje inną perspektywę niż Podsiadło – w jego poezji ważniejsza jest nostalgia, wspomnienie przeszłości, dorastanie. Każdy z nich ma swoją obsesję: Honet – rozpad świata, Mansztajn – samobójstwo, Mrozek – chorobę psychiczną, Podsiadło – „czas przeszły, dokonany”, Robert – pracę pamięci.″

- Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

24 października Kapituła ogłosi nazwisko laureata, który otrzyma statuetkę oraz 200 tysięcy złotych. Gala wręczenia Nagrody odbędzie się tego dnia w Krakowie, w Centrum ICE Kraków przy ul. Konopnickiej 17. Dzień później, 25 października na Targach Książki w Krakowie odbędzie się spotkanie z laureatem.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do Nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Książki do Nagrody mogą zgłaszać sami autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim oraz członkowie Kapituły.

Roman Honet – urodzony w 1974 roku. Nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom świat był mój wydany przez Biuro Literackie. Wcześniej opublikował m.in. alicję, pójdziesz synu do piekła, baw się. Przez 13 lat redagował dwumiesięcznik literacko-artystyczny „Studium”. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Jego twórczość tłumaczono na język angielski, niemiecki, ukraiński, rosyjski, duński, bułgarski, litewski, czeski, słowacki, słoweński, serbski i hiszpański.

Jakobe Mansztajn – urodzony w 1982 roku. Do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowany za tom „Studium przypadku” wydany przez WBPiCA. Laureat nagrody im. Andrzeja Walentynowicza (za projekt K3 Sopot Slam). Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Portrecie”, „Odrze”, „FA-arcie”, „Gazecie Wyborczej”, „Lampie”, „Ricie Baum”, „Pograniczach”, „Cegle”. Autor książki Wiedeński high life, za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii debiut roku, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie poezji. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na język francuski, białoruski, hebrajski, angielski, norweski. Autor bloga jakobe.art.pl.

Mirosław Mrozek – urodzony w 1979 roku. Nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom Horyzont zdarzeń wydany przez Fundację Literatury im. Henryka Berezy w ramach kolekcji „eleWatora”. Jest to jego debiutancki tom, za który otrzymał także Nagrodę im. Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie”. Z wykształcenia ekonomista. W swojej poezji podejmuje problematykę wykluczonych. Interesuje się ewolucją, fizyką teoretyczną, psychologią. Pierwszy debiutant nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Jacek Podsiadło – urodzony w 1964 roku. Nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom Przez sen. Poeta, felietonista, dziennikarz radiowy, od 2009 roku prowadzi własne, internetowe Domowe Radio „Studnia”. Niedawno założył wydawnictwo BEZ NAPIWKU. Autor kilkunastu tomów poetyckich, m.in. Nieszczęście doskonałeW lunaparkach smutny, w lupanarach śmieszny, ArytmiaKraPod światło. Laureat Nagrody Brulionu Poetyckiego, Nagrody im. Georga Trakla, Nagrody Kościelskich oraz Nagrody Miłosza, a w 2015 roku Nagrody Silesius. Jego twórczość tłumaczona była m.in. na język angielski, niemiecki, słowacki, słoweński, ukraiński.

Maciej Robert – urodzony w 1977 roku. Nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom Księga meldunkowa, wydany przez WBPiCA. Poeta i krytyk literacki. Wcześniej opublikował Porę deszczu (2003), Puste pola (2008) i Collegium Anatomicum (2011). Jego wiersze były tłumaczone na język angielski, chorwacki, hiszpański, niemiecki, serbski i węgierski. Autor bloga krytycznoliterackiego czytamcentralnie.blogspot.com poświęconego literaturze Środkowej Europy, powiązanego z Nagrodą Literacką Angelus.