Aktualności

07.10.2018

Nike dla Marcina Wichy

Dziś wieczorem w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego po raz 22. wręczono Nagrodę Literacką „Nike”. Jury – podobnie jak dzień wcześniej czytelnicy – uhonorowało Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy.

– Wszystkiego, co wiem o pisaniu, nauczyłem się z projektowania – powiedział Wicha, odbierając statuetkę. W laudacji przewodniczący jury prof. Marek Zaleski podkreślił: „Marcin Wicha pisze o czułości, której na co dzień się wstydzimy, i robi to w taki sposób, że wstydzić się nie ma za co”. Wicha wygrał też głosowanie czytelników – to, że zdobył Nike Czytelników, ogłoszono w sobotę.

Nike to nagroda za najlepszą książkę roku. Po raz pierwszy została przyznana w 1997 r. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju na Warszawskich Targach Książki, siedmiu finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Laureata jury wskazuje podczas obrad w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

W tegorocznym jury zasiadali: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski (przewodniczący).

[źródło: wyborcza.pl]