Aktualności

08.09.2022

Niemcy bohaterem kolejnej edycji Festiwalu Literacki Sopot

Jak podaje serwis Rynek-Ksiazki.pl, gościem specjalnym Festiwalu Literacki Sopot w 2023 roku będą Niemcy. W tym roku festiwal odbywający się w dniach 18-21 sierpnia w Sopocie poświęcony był literaturze irlandzkiej.

Organizatorzy Festiwalu Literacki Sopot zapowiadają, że przyszłoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia.

– „Może wydaje się to trochę dziwne, że będąc w Trójmieście, nie zorganizowałyśmy dotąd edycji niemieckiej. Jednak z premedytacją odkładałyśmy ten temat, bo mamy tu silnie zakodowane myślenie o tej literaturze przez Güntera Grassa, ale też Stefana Chwina czy Pawła Huelle. Sama nie lubię rzeczy oczywistych, a wydawało nam się, że to wszystko jest już tak oczywiste, że jeszcze nie czas. Ale w pewnym momencie, kiedy zaczęło się ukazywać w Polsce dużo książek o tzw. terenach poniemieckich, czyli o Dolnym i Górnym Śląsku, Warmii i Mazurach oraz o Wolnym Mieście Gdańsk, to przyszedł odpowiedni moment. Widać, że autorzy zaczęli się tymi historiami jeszcze bardziej interesować. Potem uświadomiłyśmy sobie, że w Polsce wydaje się bardzo niewiele współczesnych niemieckich autorów. Tutaj przyszło z pomocą wydawnictwo Marpress, bo nas uświadomiło, co w tej literaturze jest ciekawe i co warto pokazać” – powiedziała Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu Literacki Sopot w wypowiedzi cytowanej przez Rynek-Ksiazki.pl.

źródło: Rynek-Ksiazki.pl