Aktualności

31.07.2019

Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza

Nie żyje historyk prof. Jerzy Wojciech Borejsza - badacz totalitaryzmów, historii XIX w. i powstania styczniowego. Zmarł w wieku 83 lat - poinformował na Facebooku zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasz Adamski.

Prof. Jerzy Wojciech Borejsza urodził się 22 sierpnia 1935 r., studiował historię na Uniwersytecie Kazańskim i Moskiewskim. W 1962 r. obronił pracę doktorską, a w 1968 r. habilitację na Uniwersytecie Warszawskim. W wyniku represji Marca 1968 r. nie mógł rozwijać naukowej kariery. W 1975 r. został usunięty z UW i rozpoczął pracę w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Tam w latach 80. XX wieku, uzyskał stopnie docenta, a następnie profesora.

W latach 1990-91 był wykładowcą (jako Gastprofessor) na Ruprecht-Karl-Universitat Heidelberg. A w latach 1991-1996 pełnił funkcję dyrektora Centre Scientifique Polonais w Paryżu. Od 1996 do 1998 r. był  profesorem Ecole des hautes etudes en sciences sociales i Uniwersytetu w Dijon.

Po 1989 r. Borejsza był szefem Stacji Naukowej PAN w Paryżu. Od 2001 do 2011 r. obejmował stanowisko kierownika Zakładu Systemów Totalitarnych i Dziejów Drugiej Wojny Światowej PAN. Wykładał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu najpierw na Wydziale Nauk Historycznych, a następnie na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. Był członkiem Polskiego PEN Clubu oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim francuskiej Legii Honorowej.

Specjalizował w historii Polski oraz historii powszechnej XIX i XX wieku. Obszar jego zainteresowań badawczych obejmował m.in. powstanie styczniowe - był sekretarzem komisji obchodów setnej oraz sto pięćdziesiątej rocznicy powstania styczniowego; emigrację polską XIX w., wojnę krymską, socjalizm europejski w XIX w., historię europejskich totalitaryzmów (zwłaszcza faszyzmu włoskiego) i historię polityczną literatury.

[źródło: PAP, Olga Łozińska]