Aktualności

28.02.2018

Narodowe Czytanie 2018 - inauguracja

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zainaugurowali siódmą edycję akcji Narodowe Czytanie, której partnerem jest Instytut Książki. Tym razem, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, inicjatywa ma wyjątkową formułę.

Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 2018 wybrane teksty kultury, pochodzące z różnych epok – od średniowiecza do współczesności, ukazujące przewodnie idee tegorocznego jubileuszu: wolność i niepodległość. Antologię niepodległości  tworzą łącznie 44 teksty, zarówno w całości, jak i we fragmentach – powieści, dramaty, poezje, pieśni, wspomnienia itd. Natomiast główną lekturą Narodowego Czytania, które odbędzie się 8 września 2018 roku, jest powieść Stefana Żeromskiego – Przedwiośnie.

Lista 44 tekstów Antologii Niepodległości

Jak przypomniał Prezydent Andrzej Duda w zeszłym roku w głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania 2017 Przedwiośnie zajęło II miejsce.

- Przedwiośnie to, jak powiedział śp. prof. Tomasz Burek, powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi – mówił Prezydent Andrzej Duda, tłumacząc wybór lektury. Zdaniem Prezydenta Stefan Żeromski pokazuje w Przedwiośniu Polskę "wielu kontrastów".  Przypomniał, że jest tam wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój.

- Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać - zachęcał. - Niech będzie to lektura, która nas pochłonie – dodał.

- Literatura jest źródłem naszej duchowej siły, a także najważniejszym spoiwem naszej wspólnoty – wtórowała Prezydentowi Pierwsza Dama Agata Kornahuser-Duda, która zaprezentowała Antologię Niepodległości. Podkreśliła, że w zbiorze znalazły się teksty z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne. – To piękny obraz naszej literatury narodowej – mówiła Agata Kornahauser-Duda.

W ramach uroczystości odbyła się Lekcja RP – cykliczny projekt edukacyjny, realizowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, skierowanych głównie do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Tym razem tematem Lekcji RP była „Idea niepodległościowa w literaturze polskiej”, którą poprowadził Krzysztof Koehler – dyrektor Instytutu Książki.

Narodowe Czytanie to inicjatywa organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku, której celem jest rozpowszechnianie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa w ogóle. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie Zemsty Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego.