Aktualności

20.04.2020

Narodowe Centrum Kultury organizuje konkurs literacki „Listy katyńskie”

Z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Narodowe Centrum Kultury organizuje konkurs literacki „Listy katyńskie”, którego celem jest poznawanie sylwetek ofiar – poinformowała PAP rzecznik prasowa NCK Joanna Bancerowska.

Jak przypomniano, 80 lat temu prawie 22 tys. polskich obywateli - jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, „zostało zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit - Zbrodni Katyńskiej”.

„Pielęgnowanie pamięci o niej (Zbrodni Katyńskiej) jest dziś powinnością każdego z nas. W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń Narodowe Centrum Kultury zachęca do poznania sylwetek ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zapraszamy do napisania listu do jednego z bohaterów zamordowanych w miejscach sowieckiej kaźni w 1940 r., którego nazwisko znajduje się w bazie ofiar Muzeum Katyńskiego (http://sylwetki.muzeumkatynskie.pl/index.php?page=wyszukiwarka)”.

Praca konkursowa to list skierowany do jednej z ofiar zbrodni katyńskiej, wybranej przez uczestnika konkursu. Zakres tematów oraz nadawcę wybiera uczestnik. „Może to być list do kogoś z rodziny, kogoś, kto pochodził z miejscowości, w której mieszkasz, lub zaintrygował cię na tyle, że chciał(a)byś mu coś opowiedzieć. Nie wprowadzamy żadnych ograniczeń wiekowych - w konkursie, może wziąć udział każdy” - wyjaśniła Bancerowska.

List w języku polskim, powinien być zapisany w elektronicznym pliku tekstowym, a jego objętość nie powinna przekraczać 5 tys. znaków (licząc ze spacjami).  Organizatorzy konkursu przewidzieli następujące nagrody: I miejsce - 900 zł brutto, II miejsce - 650 zł brutto, III miejsce - 400 zł brutto. Istnieje tez możliwość przyznania dodatkowych wyróżnień w formie publikacji przez NCK.

Więcej informacji o konkursie literackim i jego regulamin znajduje się na stronie:

https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/pamietam-katyn-1940/aktualnosci/listy-katynskie-konkurs-literacki.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 10 maja mailem na adres: listykatynskie@nck.pl. Rozstrzygnięcie konkursu „Listy katyńskie” nastąpi 30 czerwca br.

[źródło: PAP]