Aktualności

Okładka komiksu Jacka Świdzińskiego "Zdarzenie 1908"
20.04.2015

Najlepsza popowa książka roku

Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej popowej książki roku przyznana została Jackowi Świdzińskiemu za komiks Zdarzenie 1908. Ogłoszenie laureata odbyło się 18 kwietnia podczas uroczystej gali w trakcie wiosennej edycji POP!Festivalu. Zwycięzca otrzymuje 40 tys. zł ufundowane przez portal Dzika Banda.

Uzasadnienie kapituły:

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami łatwo nie było. Nagroda im Henryka Sienkiewicza to nagroda dla najlepszej popowej książki roku, samo to kryterium stwarza oczywiście pewne problemy, natomiast intuicyjnie wszyscy wiemy, o co chodzi, gorzej z tym, jak oceniać książki tak różne gatunkowo.
Koniec końców zdecydowaliśmy się na przyznanie nagrody książce na pewno nie najpopularniejszej spośród nominowanych, natomiast w naszym przekonaniu najciekawszej. Powiedziawszy to, podkreślmy, że mamy i w tym wypadku do czynienia z tym, co najważniejsze – mianowicie opowieścią: z dużym rozmachem, wielowątkową, tajemniczą, czasami wymykającą się nie tylko naszym czytelniczym przyzwyczajeniom, ale i ramom własnej konwencji. W historii tej pojawiają się między innymi Feliks Dzierżyński, Rasputin, Lew Tołstoj, czy Dersu Uzała – najsłynniejszy z syberyjskich myśliwych. Postaci te będąc jak najbardziej sobą, są uwikłane w wydarzenia, które niezwykłością przerastają, jakże przecież szczodrze napisane przez historię ich własne biografie. Ale spekulatywny charakter tej opowieści to tylko jedna z jej urzekających właściwości. Przy minimalnej ilości słów i niezwykle oszczędnej kresce autorowi udało się stworzyć epicką wręcz historię godną Sienkiewicza, która przy tym jest pełna nie tylko humoru, ale i sugestywnych obrazów, przywodzących na myśl zgoła innych patronów.    
Już pewnie wszyscy się domyślają, że laureatem pierwszej edycji nagrody im. Henryka Sienkiewicza został Jacek Świdziński, za komiks „Zdarzenie. 1908”. 
Komiks to gatunek o ciągle małej, lecz bardzo oddanej publiczności. Mamy nadzieję, że dzisiejsza uroczystość zwróci uwagę na to, jak bogate i ciekawe jest to medium. Niezależnie od tego nie sposób było nie nagrodzić twórcy, który swoimi pierwszymi pracami zaintrygował, by kolejną – to jest właśnie „Zdarzeniem.1908”, po prostu olśnić. Jesteśmy głęboko przekonani, że nie ma wśród miłośników dobrej literatury takich, którzy nie ulegliby czarowi tej książki. Nie wspominając już o tym, że trudno o pozycję, która w bardziej dobitny sposób pokazywałaby, że to właśnie na żyznych glebach tzw. literatury popowej czai się to co odkrywcze, zaskakujące i świeże.    


Poza nagrodzonym komiksem, wydanym przez Kulturę Gniewu, w finale nagrody znalazły się: Szczęśliwa ziemia Łukasza Orbitowskiego (SQN), Sto dni bez słońca Wita Szostaka (Powergraph), Pochłaniacz Katarzyny Bondy (Muza), Haiti Marcina Wrońskiego (W.A.B.), Cienioryt Krzysztofa Piskorskiego (Literackie), Sezon burz Andrzeja Sapkowskiego (SuperNowa), Fugazi Music Club Marcina Podolca (Kultura Gniewu), Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy Rafała Kosika (Powergraph), Zbrodniarz i dziewczyna Michała Witkowskiego (Świat Książki).

W tym roku w jury nagrody pod przewodnictwem Szymona Kloski zasiedli: Katarzyna Nowakowska, Jakub Demiańczuk, Piotr Kofta, Leszek Bugajski, Damian Gajda, Bartek Paszylk.

Nagroda literacka im. Henryka Sienkiewicza ma na celu promować i wyróżniać twórców, którzy w Polsce wydają książki i komiksy cenione przez czytelników, a nie jedynie przez jury nagród literackich. Zwyciężyć może powieść, która jest popowa (dowolność gatunkowa: od fantastyki, grozy, przez kryminał, po obyczaj), a przy tym prezentuje świetny poziom literacki.

Instytut Książki objął patronat nad wydarzeniem.

Więcej: http://www.dzikabanda.pl/