Aktualności

okładka ostatniego tomu wierszy Kazimierza Brakoniekiego
20.06.2016

Nagrody literackie Getyngi i Torunia

Niemiecki poeta, tłumacz i krytyk literacki Jan Wagner oraz polski poeta, eseista i tłumacz Kazimierz Brakoniecki odebrali w niedzielę w Getyndze polsko-niemieckie Nagrody Miast Partnerskich Getyngi i Torunia im. Samuela Bogumiła Lindego - podała agencja dpa. 

Nagroda literacka im. Lindego jest przyznawana od 1996 roku zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie″. Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.

O przyznaniu nagród decyduje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele obu miast partnerskich. Nagroda jest wręczana przemiennie w Toruniu lub Getyndze. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro. 

Wagner urodził się w 1971 r. w Hamburgu. Studiował anglistykę w Hamburgu, Dublinie i Berlinie. Jest poetą, tłumaczem poezji z języka angielskiego i okazjonalnie krytykiem literackim. Na przełomie stuleci wydał kilkanaście zbiorów luźnych kartek z utworami poetyckimi i grafikami. Wydał też tomiki wierszy, m.in.: Probebohrung im Himmel, Australien i Regentonnenvariationen, za który w 2015 r. otrzymał Lipską Nagrodę Literacką.

Brakoniecki urodził się w 1952 r. w Barczewie. Ukończył studia polonistyczne i podyplomowe studia z muzeologii. Jest poetą, eseistą, krytykiem literackim i działaczem kulturalnym. Należy do współzałożycieli Wspólnoty Kulturowej „Borussia″ i Fundacji „Borussia″, Olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji „Amitie″. Jest też współzałożycielem i pierwszym redaktorem naczelnym pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura″.

Jest autorem prawie 30 książek, przede wszystkim poetyckich, ale też eseistycznych. Wydał m.in. Wiersze fizyczne, Jednia, Misterium, Poświaty, Światłownie, Światłologia, W Bretanii, Obroty nieba, Dziennik Berliński. Uhonorowany został wieloma wyróżnieniami, m.in. Nagrodą im. Stanisława Piętaka i Laurem UNESCO.

Poprzednimi laureatami nagrody im. Lindego byli m. in. Wisława Szymborska, Guenter Grass, Zbigniew Herbert, Karl Dedecius, Tadeusz Różewicz, Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński i Christa Wolf oraz Wiesław Myśliwski i Herta Mueller. W zeszłym roku uhonorowano Stefana Chwina i Marie-Luise Scherer. 

Patron nagrody, urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy Słownik Języka Polskiego, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14.(PAP)