Aktualności
Biografia czeskiego dziennikarza i pisarza pt. „Ota Pavel. Pod powierzchnią” autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego została w sobotę w Rybniku (Śląskie) wyróżniona Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”.
„Padł na niego w dzieciństwie cień Zagłady, potem uwiódł młodzieńca komunizm, a potem go zawiódł. Te diabelskie igraszki wieku XX z człowiekiem Kaczorowski pokazuje w poruszający sposób. Bohater przeobraża się na naszych oczach i w swych kolejnych wcieleniach wciąga nas pod powierzchnię życia, gdzie demony drzemią zaledwie, gotowe znów zakrzyknąć: - Do gazu, Żydzie!” - mówiła o książce jedna z jurorek Magdalena Grochowska.
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”, na którą składa się statuetka i 50 tys. zł, to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech poprzednich edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od tego roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.
„To gatunek, który do tej pory w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie jest to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy” - wyjaśnił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Oprócz biografii Pavela, nominację do nagrody uzyskały w tym roku książki: „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, „Sen Kolumba” Emila Marata, „Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” Marka Górlikowskiego oraz „Kronika życia Michała Bułgakowa” Krzysztofa Tura.
Kapitułę konkursu tworzą: dziennikarz prasowy, reporter i publicysta Cezary Łazarewicz; filolog, eseista, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Zbigniew Kadłubek; reportażystka i eseistka Magdalena Grochowska; szefowa wydawnictwa Sonia Draga oraz dziennikarze Michał Nogaś i Aleksandra Klich.
W trzech dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.) oraz „Dar meneli” Roberta Rybickiego (2018).
Nazwa nagrody nawiązuje do postaci działającego w Rybniku niemieckiego lekarza, przyrodnika i etnografa, inicjatora budowy miejscowego szpitala Juliusza Rogera (1819-1865).
[źródło: PAP, Anna Gumułka]