Aktualności
Nagroda Literacka Podróż Hestii 2023 dla Aleksandry Herzyk za komiks „Wolność albo śmierć”
W III edycji konkursu Literacka Podróż Hestii wyróżniono komiks „Wolność albo śmierć” Aleksandry Herzyk, wydany nakładem Kultury Gniewu.
Kapituła dokonała wyboru spośród 5 nominowanych książek, a werdykt ogłoszono 15 września br. podczas uroczystej Gali Nagrody Literacka Podróż Hestii w Sopocie.
– W ciągu trzech lat istnienia konkursu Literacka Podróż Hestii udało nam się stworzyć wyjątkową kolekcję nagrodzonych i nominowanych tytułów. To książki, które doceniliśmy za literacki kunszt, współczesny język i wartościowe tematy, odpowiadające realnie na potrzeby młodych czytelników i czytelniczek. W naszych wyborach reagujemy na to, co najbardziej aktualne. Bardzo cieszę się z faktu, że tegoroczną Nagrodę otrzymuje komiks – medium mające olbrzymi potencjał do opowiadania każdej historii w ciekawy sposób – powiedział Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.
– Książka wyróżniona w tym roku Nagrodą Literacka Podróż Hestii, to komiks, który w dodatku jest niejako pierwszym sezonem bardzo emocjonującego serialu kostiumowego. Komiks tak zrobiony, że czytając go – sami obsadzamy w nim wyobrażonych aktorów, sami dopisujemy dialogi, bo komiks pozostawia nam – między klatkami – mnóstwo przestrzeni do zapełnienia. Ba, zachęca nas do tego. A także do poszerzania swojej wiedzy historycznej, od której w szkole wiało nudą. Zostajemy uwiedzeni do oglądania jego doskonałą, profesjonalną grafiką, atrakcyjną formą, ale zarazem uwiedzeni do czytania. To jest książka, która zachęca do czytania, i to nie tylko do czytania jej samej. Gratulujemy i czekamy na kolejne sezony tego serialu! – tak decyzję Kapituły skomentował prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Organizatorzy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie współczesnej polskiej literatury pięknej – tych powieści i opowiadań, które mają szansę długo pozostać w świadomości młodych czytelników i czytelniczek. Wspólnie z autorami i autorkami nominowanych co roku książek pojawiają się na ogólnopolskich festiwalach literackich. Włączają się też w dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce podczas spotkań branżowych i wydarzeń czytelniczych.
Wyboru najlepszej tegorocznej książki dokonała Kapituła, w składzie: Artur Borowiński – przewodniczący Kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Katarzyna Wasilkowska, autorka dwukrotnie nominowana już do Nagrody Literacka Podróż Hestii za książki „Świat Mundka” (edycja 2021) oraz „Już, już!” (edycja 2022); Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarz Nagrody pełni Paulina Bandura.
Autorka otrzymała 50 tysięcy złotych. Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, organizuje go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.