Aktualności

23.05.2019

Nagroda Księżniczki Asturii dla Siri Hustvedt

Siri Hustvedt, amerykańska pisarka i eseistka norweskiego pochodzenia, otrzymała w środę prestiżową Nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie literatury za ambitną twórczość, zgłębiającą z perspektywy feministycznej niepokojące aspekty teraźniejszości.

Hustvedt, urodzona w stanie Minnesota, jest autorką powieści, esejów i wierszy, w których dała wyraz swoim zainteresowaniom neuronauką, psychoanalizą i które tłumaczono na 30 języków.

Prywatnie jest żoną Paula Austera, głośnego amerykańskiego pisarza, którego dziadkowie ze strony ojca pochodzą ze Stanisławowa w Galicji. Auster tę samą nagrodę otrzymał w 2006 roku.

Hustvedt podejmuje w swoich dziełach przede wszystkim zagadnienia tożsamości, a jej artykuły ukazują się również w specjalistycznych periodykach zajmujących się psychoanalizą i neuronauką.

Jak powiedziała agencji EFE, najważniejsza jest wyobraźnia: „siła wyobraźni pozwala nam wejść w przestrzenie przeszłości i przyszłości i zmienić człowieka w kogoś innego”.

Część swojej eseistyki pisarka poświęca również sztuce. W 2014 roku otrzymała doktorat honorowy Uniwersytetu w Oslo, który zaliczył ją do najważniejszych współczesnych autorów literatury pięknej.  W Polsce ukazały się jej powieści Na oślep w tłumaczeniu Krzysztofa Obłuckiego w 1999 roku, rok później Oczarowanie Lily Dahl w tłumaczeniu Magdaleny Słysz, Co kochałem w przekładzie Renaty Gorczyńskiej w 2006 roku, Amerykańskie smutki w 2011 roku w tłumaczeniu Wojsława Brydaka, a w 2016 roku Świat w płomieniach przetłumaczony przez Jerzego Kozłowskiego.

Pisarka odwiedziła Polskę, była gościem Festiwalu Conrada w Krakowie w 2017 roku.

Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Po wstąpieniu w 2014 r. na tron fundatora nagrody, księcia Filipa, fundacja przyznająca ją od 1981 r. działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji - Eleonora Burbon Ortiz.

Wynosząca 50 tys. euro nagroda jest przyznawana co roku w ośmiu dziedzinach, takich jak m.in. sztuka i badania naukowe. Wyróżnienie nazywane jest często „hiszpańską nagrodą Nobla”.

Dwa lata temu Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii otrzymał Adam Zagajewski.

[źródło: PAP]