Aktualności

06.05.2022

Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego 2022 – rozpoczęto nabór zgłoszeń

Do 29 maja można zgłaszać książki do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego za 2021 rok. Laureat/laureatka otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych — replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego.

W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe.

Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub pdf) na adres nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego”.

Nagroda, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski — od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych.

To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, Jerzy Kochanowski, a w ubiegłym roku prof. Mariusz Mazur. Nagroda jest także uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego, dziennikarza i prawnika, demokraty i żołnierza Armii Krajowej.

Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią i Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.

Więcej informacji można znaleźć na stronie nagrody.