Aktualności

13.12.2023

Nabór do programu rezydencji w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nabór do dwóch projektów rezydencjalnych – rezydencji literackich dla ludzi pióra i rezydencji poetyckich w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.

IV nabór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej potrwa do 13 stycznia 2024 roku. Uczestnicy programu – pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy – będą mieli przez miesiąc do dyspozycji mieszkanie noblistki oraz otrzymają stypendium. Mecenasem programu jest ERGO Hestia.

Wybrani przez Fundację twórcy oprócz mieszkania i stypendium otrzymają także dostęp do Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej. Fundacja może im także zorganizować spotkanie autorskie w Krakowie.

Dotychczasowymi rezydentami mieszkania poetki w ramach tego konkursu byli: Joanna Ostrowska, Andrzej Titkow, Mikołaj Łoziński, Linda Del Sarto, Waldemar Bawołek, Ewa Sułek.

Regulamin IV Edycji Konkursu Rezydencji Literackich 

Załączniki do Regulaminu 

Z kolei rezydencje poetyckie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej są organizowane wspólnie przez Fundację Wisławy Szymborskiej oraz Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation. Nabór do nadchodzącej edycji programu również potrwa do 13 stycznia.

W ramach projektu na czterotygodniowy pobyt rezydencjalny w Krakowie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej zostaną zaproszone dwie osoby. Program Rezydencji Poetyckich skierowany jest do poetów i poetek z Polski i z zagranicy posiadających polskie obywatelstwo i/lub polskie pochodzenie.

Laureaci Programu Rezydencji Poetyckich w czasie pobytu w Krakowie będą mogli realizować projekt poetycki, którego zarys przedstawią w zgłoszeniu.

Dotychczasowymi rezydentami mieszkania poetki w ramach tego konkursu byli: Radosław Jurczak, Joanna Guzik, Aldona Kopkiewicz, Jerzy Fedorowicz.

Regulamin Konkursu Rezydencji Poetyckich 

Załączniki do Regulaminu 

RP/źródło: Fundacja Wisławy Szymborskiej