Aktualności

27.08.2019

Na Białorusi odsłonięto tablicę poświęconą Sergiuszowi Piaseckiemu

Tablica poświęcona Sergiuszowi Piaseckiemu została odsłonięta w Rakowie, dawnym miasteczku granicznym II RP. Odbywa się tam IV Rakowski Fest – Festiwal Kultur współorganizowany przez ambasadę RP.

O otwartości, współistnieniu obok siebie wielu kultur i historii miasta mówili przedstawiciele miejscowych władz, a także dyplomaci z Polski i Izraela. Ambasady tych krajów są współorganizatorami Festiwalu Kultur w Rakowie, który odbywa się w tym roku po raz czwarty w miasteczku leżącym 30 km na Zachód od Mińska.

Sergiusz Piasecki, autor Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy i innych popularnych książek, w tym Trylogii Mińskiej, pochodził właśnie z Rakowa. W swojej twórczości opisywał m.in. burzliwe dzieje granicznego miasteczka, w którym kwitł przemyt i różnego rodzaju przestępczość, a na dodatek toczyła się walka wywiadów Polski i ZSRR. W latach 30. ubiegłego stulecia Raków nazywany był stolicą kontrabandzistów.

– Rozpoczęliśmy to święto od koncertu chórów w kościele katolickim i w cerkwi prawosławnej, co symbolizuje współistnienie tych dwóch wyznań – mówił ambasador Artur Michalski.

Na Białorusi ukazało się niedawno tłumaczenie powieści Sergiusza Piaseckiego Nikt nie da nam zbawienia w przekładzie Viktara Sukielovica. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.