Aktualności

12.07.2019

Muzyka słowa w Stacji Literatura 24

Muzyka słowa to realizowany od kilku lat w Stacji Literatura cykl czytań ze specjalnie napisaną i zagraną na żywo muzyką. W tym roku miłośnicy poezji, której towarzyszą dźwięki, muszą koniecznie wybrać się do Stronia Śląskiego, bowiem autorem muzyki do wszystkich czytań będzie współtwórca takich zespołów jak: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Tupika, Cukunft czy kwartet klarnetowy Ircha Paweł Szamburski.

Warszawski muzyk studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Od lat tworzy muzykę na polu interdyscyplinarnym – dla filmu, teatru, kina niemego, tańca współczesnego czy słuchowisk. W pracy muzycznej najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i delikatnych przetworzeń artysta jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe.

W piątek 13 września o godzinie 16:30 na scenie w CETiK-u wysłuchamy Kacpra Bartczaka, Romana Honeta, Niny Manel i Bianki Rolando, którzy zaprezentują premierowe książki: „Naworadiowa”, „Pamięć rozmawia z wiatrem”, „Transparty” i „Stelle”. Dzień później o tej samej porze zaprezentują się: Anna Adamowicz, Konrad Góra, Jakub Pszoniak i Jan Rojewski z tomikami „Animalia”, „Kalendarz majów”, „Chyba na pewno” oraz „Ikonoklazm”.

Port Literacki i Stacja Literatura od samego początku angażowały do pisania muzyki uznanych twórców (takich jak Igor Boxx, Indigo Tree, Kormorany, Pustki, kwartet Mikołaja Trzaski), ale też mniej znanych wykonawców (Lady Arp, Rara czy przed rokiem Mina). Za każdym razem były to niezapomniane wydarzenia. Choćby takie jak oprawa z 2017 roku przygotowana przez Ola Walickiego.

Stacja Literatura potrwa od 12 do 15 września.