Aktualności

źródło: MKiDN / fot. Danuta Matloch
24.02.2022

Muzeum Książki Artystycznej będzie instytucją współprowadzoną przez MKiDN

„Po wielu latach udało się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu Muzeum Książki Artystycznej będzie miało realne perspektywy rozwoju. (…) Budżet państwa jest po to, by wspierać dobre i ciekawe projekty, takie jak unikalne łódzkie muzeum, które powinno funkcjonować dla dobra Łodzi, a także szerzej pojmowanego dobra polskiej kultury” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas briefingu prasowego, na którym ogłoszona została decyzja o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Correspondance des Arts.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że podpisanie umowy o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Correspondance des Arts nastąpi w przyszłym tygodniu. Wskazał, że decyzja ta umożliwi udzielenie wsparcia finansowego na remont i utrzymanie tej instytucji, a także zapewni gwarancje dla przyszłych inwestycji.

Jeszcze kilka lat temu Muzeum Książki Artystycznej groziło zamknięcie. Już wtedy pomyśleliśmy, że najlepszym rozwiązaniem dla tego miejsca byłoby wsparcie środkami budżetowymi przede wszystkim remontu siedziby muzeum. Udało się również znaleźć rozwiązanie prawne, które pozwoliło na umorzenie dotychczasowych obciążeń finansowych instytucji, tak potrzebnej i tak ważnej w naszym kraju – wskazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier skierował podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że Muzeum Książki Artystycznej stanie się instytucją finansowaną przez państwo, w tym przede wszystkim jej założycielom.

Dzisiaj mamy podstawy do tego, żeby zbudować dobrze funkcjonującą instytucję, która w rękach tych samych osób, tego samego środowiska, będzie dalej mogła się rozwijać, a najbliższe plany rozwojowe muzeum są bardzo szerokie – podkreślił szef resortu kultury.

[źródło: MKiDN]