Aktualności

ryc. Les trésors de la culture polonaise dans les collections de la Bibliothèque Polonaise de Paris
01.02.2022

Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach będzie instytucją współprowadzoną przez MKiDN

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski, wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz prezes Fundacji Museion Norwid Justyna Kurek-Matysiak podpisali dziś umowę ws. współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach jako wspólnej instytucji kultury.

W uroczystości, która odbyła się w siedzibie MKiDN uczestniczył również m.in. p.o. dyrektora Muzeum – Jacenty Matysiak.

„Finalizujemy dzisiaj zapowiedź zaangażowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współprowadzenie, powstałego w zeszłym roku z inicjatywy samorządów lokalnych, Muzeum Cypriana Norwida” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier Gliński.

Wskazał, że MKiDN zaangażowało się w tę inicjatywę z oczywistego względu, że potrzebne są fundusze centralne, które mogłyby tę inicjatywę i instytucję, wesprzeć na tyle, żeby ona mogła funkcjonować w sposób należyty.

„Mam nadzieję, że to jest przykład dobrej współpracy lokalnych społeczności, społeczności specjalistów, którzy się danym tematem, postacią zajmują i państwa polskiego, które jest reprezentowane przez MKiDN” – podsumował szef MKiDN.

Umowę o współprowadzeniu Muzeum Norwida zawarto na 20 lat. Budżet Muzeum w 2022 r. wyniesie prawie 1,3 mln zł, w tym wkład ministra kultury i dziedzictwa narodowego osiągnie kwotę ponad 1,1 mln zł. Od 2023 r. warunki finansowe umowy to: 1,3 mln zł przeznaczonych z budżetu MKiDN oraz po 30 tys. zł z budżetu Powiatu Wyszkowskiego, Gminy Zabrodzie oraz Fundacji Museion Norwid.

źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna