Aktualności

24.10.2018

„Modlitwa o deszcz” Wojciecha Jagielskiego po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Słowacji ukazało się tłumaczenie reportażu Modlitwa o deszcz w przekładzie Michaly Benešovej. Wydanie książki Wojciech Jagielskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Modlitba za déšť – jak brzmi tytuł czeskiego przekładu – wyszła niedawno nakładem oficyny Absynt z Żyliny.

W Modlitwie o deszcz Wojciech Jagielski odpowiada na pytanie, jak to się stało, że mudżahedini i talibowie znaleźli się w centrum zainteresowania całego świata, a postaci takie jak Mułła Omar czy Osama ibn Ladin stały się uosobieniem lęków Zachodu przed islamskim terroryzmem. Afganistan to kraj, który wychował mudżahedinów i talibów. Modlitwa o deszcz przybliża do zrozumienia jego fenomenu.

W Afganistanie ścierają się interesy wielu potęg świata. To tutaj zaczął rozpadać się ZSRR. To Afganistan wystawił na szwank reputację USA jako najpotężniejszego światowego mocarstwa. Jagielski pisze: „Afgańczycy przestawili kierunek biegu rzeczy. Odgradzając się od obcych, kryjąc się przed nimi w przepastnych dolinach, stracili kontakt ze światem”. Obcy zrobili z ich kraju laboratorium i akademię terroryzmu - oni sami nie przyłożyli do tego ręki.

Książka nie tylko stała się bestsellerem, otrzymała także wiele prestiżowych wyróżnień: nominację do Nagrody Literackiej Nike, „Bursztynowego Motyla” w VIII edycji Konkursu im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą roku oraz Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.

Tłumaczka książki, Michala Benešová, w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND przybliżyła czeskim czytelnikom także reportaże Izrael już nie frunie oraz Irak. Piekło w raju Pawła Smoleńskiego (2013 i 2015, obydwa w duecie z Lucie Zakopalovą), Toast za przodków Wojciecha Góreckiego (2017), Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia Witolda Szabłowskiego (2017), a także Cwaniary Sylwii Chutnik (2014) i Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek (2017).