Aktualności

fot. Kajetan Sumila / Unsplash
10.08.2022

MKiDN ogłasza konkurs literacki z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu

„Krajobraz – doświadczam w pełni” to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, który już po raz siódmy będziemy obchodzić 20 października 2022 roku. Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do udziału w organizowanym przez siebie konkursie literackim.

Na stronie resortu kultury zaznaczono, że Międzynarodowy Dzień Krajobrazu to święto, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę większej dbałości o przestrzeń, wśród której żyjemy, oraz inspirowanie do podejmowania działań służących wysokiej jakości krajobrazów wszelakiego typu (kulturowych, miejskich, czy naturalnych). „Tegoroczne hasło – »Krajobraz – doświadczam w pełni« – ma zachęcić do pogłębionego odbioru krajobrazu poprzez wszystkie zmysły, a nie tylko wzrok” – zaznaczono.

Poinformowano, że konkurs jest otwarty dla wszystkich uczestników. Zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat i powyżej 16 lat. Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać dowolną krótką formę literacką prozą nt. polskiego krajobrazu – kilku lub wybranego, wyjątkowego lub niedocenianego, przyrodniczego, kulturowego albo mieszanego.

Zgodnie z tegorocznym hasłem „w pracy należy przedstawić, jak wybrany krajobraz oddziałuje na nasze zmysły: jakie wiążą się z nim dźwięki, zapachy, smaki, jakie faktury mu towarzyszą, czy możemy się w nim ogrzać czy też orzeźwić, czego możemy się o nim dowiedzieć poprzez zmysły wzroku, węchu, smaku i dotyku” – wskazano.

Oceny prac dokona jury złożone z pięciu członków: trzech przedstawicieli MKiDN, jednego eksperta rekomendowanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki i jednego eksperta rekomendowanego przez Instytut Książki. „Najlepsze prace, pobudzające wyobraźnię i posługujące się interesującą formą, zostaną nagrodzone. Komisja przyzna 1 nagrodę główną oraz 3 wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej” – napisano.

Prace należy przesłać pocztą elektroniczną do 26 września 2022 roku na adres estetyka@kultura.gov.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 października. W sprawach związanych z konkursem uczestnicy mogą się kontaktować, pisząc na adres e-mail: estetyka@kultura.gov.pl

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna