Aktualności

fot. Hana Hamplová
19.07.2021

Ministerstwo kultury Czech rozważa zakup domku Bohumila Hrabala

Ministerstwo kultury Czech chce negocjować zakup wystawionego na sprzedaż domu letniskowego w Kersku, który należał do wybitnego czeskiego pisarza Bohumila Hrabala – poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu Michaela Lagronova.

Zgodnie z ogłoszeniem pośrednika nieruchomości, który wystawił domek na sprzedaż, budynek ma 79 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i stoi na działce liczącej prawie 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Został wyceniony na prawie 470 tys. euro, ale w ogłoszeniu nie ma informacji, że należał do jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich XX wieku.

Nieruchomość nie jest zabytkiem ani obiektem pamiątkowym, więc ministerstwo kultury nie ma prawa pierwszeństwa zakupu. Lagronova powiedziała, że resort zamierza wobec tego negocjować z władzami regionu możliwość nabycia położonego w lesie domku.

Gmina Hradisztko-Kersko w kraju (województwie) środkowoczeskim, gdzie znajduje się nieruchomość, w której powstawały niektóre dzieła Hrabala, z uwagi na wysoką cenę wykluczyła chęć zakupu.

Pisarz kupił domek w 1965 roku, a w Kersku nie tylko tworzył, ale także opisywał okolicę i ludzi tam mieszkających. Osobne miejsce w jego twórczości zajmowały koty, które upodobały sobie domek i działkę Hrabala.

Aleksander Kaczorowski, znawca twórczości czeskiego pisarza i jego biograf, powiedział PAP, że jednym z najpopularniejszych aktualnie w Polsce dzieł Hrabala jest nowela „Auteczko”, której bohaterami są m.in. właśnie koty.

Kersko jest także mocno wyeksponowane w trzecim tomie trylogii „Wesele w domu” pod tytułem „Przerwy”. Akcja rozgrywa się po wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego i opisuje proces definitywnego rozstawania się większości Czechów z ideałami Praskiej Wiosny i socjalizmu z ludzką twarzą.

Sąsiedzi Hrabala z Kerska są bohaterami „Święta Przebiśniegu”, które sportretował w filmie pod tym samym tytułem Jirzi Menzel. Niektórzy z mieszkańców grają w tym filmie.

Hrabal zmarł w 1997 r. po upadku z okna w jednym ze szpitali w Pradze. Został pochowany w Hradisztku, a na jego grobie znajdują się figurki kotów.

źródło: PAP, Piotr Górecki

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna