Aktualności

15.11.2022

Minister Gliński: „Mała książka – wielki człowiek” to najważniejszy rodzaj inwestycji – inwestycja w naszą wspólną przyszłość

Dziś w Bibliotece Narodowej w Warszawie rozpoczęła się konferencja z okazji pięciolecia kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Poniżej prezentujemy list prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, do jej uczestników.

Szanowni Państwo,

witam w Bibliotece Narodowej, na organizowanej przez Instytut Książki konferencji z okazji 5-lecia kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, jednej z największych kampanii bookstartowych na świecie, wspaniałe inicjatywy, której nikomu z Państwa przedstawiać nie trzeba.

„Mała książka – wielki człowiek” to inicjatywa, z której Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest niezwykle dumne, dlatego w tym miejscu pragnę podziękować Instytutowi Książki za jej podjęcie i konsekwentne rozwijanie. Rozpoczynając od książek dla noworodków, w kolejnych latach dodając stopniowo książki dla przedszkolaków i pierwszoklasistów, a także uzupełniając te działania kampanią medialną, w kilka lat udało się zbudować prężnie działające ogólnopolskie przedsięwzięcie, docierające do niemal wszystkich dzieci w kraju. Za tę sprawną realizację i rozwijanie działań jestem Państwu bardzo wdzięczny.

Od samego początku duży nacisk kładł Instytut Książki na jakość i treść przygotowywanych Wyprawek Czytelniczych. Dziś z radością możemy powiedzieć, że wszystkie wydawnictwa z serii „Mała książka – wielki człowiek” to piękne książki, zawierające nie tylko najwyższej jakości literaturę dziecięcą, zarówno utwory klasyczne, jak i najnowsze, specjalnie przygotowane dla tej kampanii. To również znakomite prace wybitnych polskich ilustratorów, zachęcające do sięgnięcia po książki, rozbudzające wyobraźnię, dostosowane do wieku, a zatem potrzeb i możliwości małych czytelników. To wreszcie nieduże, niezwykle pomocne broszury dla rodziców, w których znakomici specjaliści dzielą się swoją wiedzą o tym, jak wspólnie budować nawyki czytelnicze i dlaczego są one tak potrzebne. Cieszę się, że tak wartościowe pozycje, dostępne za darmo, mogą wzbogacać domowe księgozbiory Polaków.

W sposób szczególny witam dziś w murach Książnicy Narodowej bibliotekarzy i edukatorów – cieszy fakt, że przy okazji uczczenia pięciolecia tego wspaniałego programu mogą Państwo nie tylko świętować, ale też spotkać się, wymienić doświadczeniami, uczestniczyć w wykładach i warsztatach. „Mała książka – wielki człowiek” to świetne narzędzie, ale żeby działało sprawnie, potrzebne są osoby – takie jak Państwo – które wspierają rodziców i dzięki swoim kompetencjom, a także ogromnej pasji pomagają przy użyciu tych pięknych książek budować społeczeństwo czytających Polaków.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2017 roku przeznaczyło na realizację kampanii „Mała książka – wielki człowiek” łącznie 55 mln zł, a środki na kolejną edycję w 2023 roku są już zabezpieczone. To najważniejszy rodzaj inwestycji – inwestycja w rozwój naszych dzieci, a zatem w naszą wspólną przyszłość. Te książki mają szansę stać się pokoleniowym doświadczeniem kolejnych generacji młodych Polaków, z których wyrosną dojrzali czytelnicy.

Życzę kampanii „Mała książka – wielki człowiek” dalszego rozwoju, a w efekcie wielu pokoleń czytelników wychowanych na jej książkach. Wszystkim Państwu natomiast życzę owocnych, wartościowych spotkań i doświadczeń podczas dzisiejszej oraz jutrzejszej konferencji.

Piotr Gliński