Aktualności

wizualizacja: pracownia projektowa I.D.Z z Chorzowa
12.05.2023

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zmieni się dzięki „Infrastrukturze bibliotek”

Już od wielu lat polskie biblioteki zmieniają się dzięki „Infrastrukturze bibliotek”, koordynowanemu przez Instytut Książki działaniu, które jest częścią wieloletnich programów rządowych – Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jak gruntowne są to zmiany można zobaczyć na przykładzie informacji, którą podzieliła się Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie.

Pracownicy biblioteki w Jaworznie podzielili się z nami informacjami o modernizacji swojej siedziby, a także wizualizacjami, które w przybliżeniu przedstawiają, jak będzie wyglądał obiekt po remoncie, który jest możliwy dzięki wsparciu w ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”. Jak zastrzegają pracownicy biblioteki, na wizualizacjach możemy obejrzeć ogólny kierunek, w jaki ma podążyć inwestycja, jednak niektóre z elementów wystroju mogą ulec zmianie.

Jak podają pracownicy biblioteki w Jaworznie, inwestycja służy m.in. zwiększeniu atrakcyjności biblioteki dla użytkowników, poprawie warunków pracy bibliotekarzy i animatorów, sprzyjaniu aktywności użytkowników biblioteki, a także zwiększeniu dostępności obiektu dla osób dotkniętych niepełnosprawnościami.

Jedną z kluczowych zmian w bibliotece jest wymiana oświetlenia na nowocześniejsze i takie, które pozwoli na większą oszczędność energii. Dzięki tej zmianie obiekt zostanie także optycznie powiększony.

W ramach modernizacji w bibliotece zostaną także zaaranżowane strefy aktywności dla osób z różnych grup wiekowych. Przystosowane do potrzeb różnych odbiorców przestrzenie będą sprzyjały zarówno pracy indywidualnej, działalności twórczej rozmaitych grup zainteresowań, jak i po prostu nieformalnym spotkaniom czytelników.

Pracownicy biblioteki zwracają szczególną uwagę na projekt Strefy dla Dzieci, która ma pełnić zarówno rolę wypożyczalni, czytelni, jak i miejsca służącego do przyjemnego spędzania czasu poprzez zabawę i relaks z rówieśnikami. Strefa Dzieci dodatkowo wyposażona zostanie w drzewo dekoracyjno-użytkowe z ozdobnym oświetleniem, podwieszanymi elementami akustycznymi, regałem na książki oraz miejscami do siedzenia. Ponadto z myślą o dzieciach zaprojektowano siedziska z kolorowych poduszek na parapetach, a także dodatkowe stanowisko obsługi.

Nie mniej atrakcyjna ma być także powstająca Strefa dla Młodzieży, która będzie się mieściła w Dziale Multimedialnym biblioteki. Dzięki dostępowi do nowoczesnych technologii, młody użytkownik będzie mógł spędzić w bibliotece czas wolny, popracować, jak i w spokoju skorzystać z oferty zbiorów. Nowa aranżacja działu ma sprzyjać spotkaniom z rówieśnikami, wspólnej rozrywce, nauce, zajęciom warsztatowym, testowaniu nowych technologii, a jednocześnie rozbudzać motywacje oraz potrzeby czytelnicze. Strefa wyposażona będzie m.in. w kabinę akustyczną, zestawy gamingowe, w TV i konsolę. W centralnym miejscu usytuowany będzie także stół warsztatowy ze specjalnym oświetleniem. W tej części biblioteki wydzielona zostanie także strefa VR.

Nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie przewiduje także powstanie strefy klubowej dla seniorów, przeznaczoną do spotkań, pogadanek i dyskusji, jak również do przeprowadzenia rozmaitych warsztatów, zajęć edukacyjnych i komputerowych. 

Dopełnieniem inwestycji w infrastrukturę biblioteki będzie wymiana wykładzin i sufitów, a także modernizacja podcieni, w których zaaranżowano już informatorium z totemem i książkomatem. Utworzona zostanie także strefa relaksu na świeżym powietrzu – sezonowa czytelnia letnia. 

Pracownicy biblioteki obiecują również poprawić warunki korzystania z biblioteki przez osoby niepełnosprawne, dzięki wzbogaceniu architektury o pola uwagi oraz system nawigacji głosowej Your Way.

Jak poinformowali pracownicy biblioteki w Jaworznie, według planów inwestycja ma zostać zakończona jeszcze w tym roku, duży zakres przedsięwzięcia powoduje jednak, że istnieje także ewentualność przedłużenia prac do początku przyszłego roku.

Projekt modernizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 oraz budżetu Gminy Miasta Jaworzna.