Aktualności

plakat Maxa Skorwidera
06.12.2021

Max Skorwider laureatem konkursu na plakat Festiwalu Gombrowiczowskiego

Max Skorwider zwyciężył w zamkniętym konkursie na najciekawszy plakat, który stanie się wizytówką zaplanowanego na przyszły rok XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu.

W piątek jury ogłosiło laureatów konkursu.

Praca Maxa Skorwidera – jednego z najbardziej cenionych plakacistów młodego pokolenia – stanie się festiwalowym plakatem najbliższego, odbywającego się w Radomiu Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego – poinformowała dyr. Teatru Powszechnego w Radomiu Małgorzata Potocka.

Plakat przedstawia głowę Gombrowicza w biało-czerwonym kole ratunkowym na ciemnogranatowym tle oceanu. W prawym górnym rogu plakatu autor umieścił napis „Witold Gombrowicz. Transatlantyk”.

Max Skorwider jest artystą grafikiem, absolwentem wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytetu Artystycznego). Jest wykładowcą w Katedrze Komunikacji Wizualnej tejże uczelni. W 2010 r. otrzymał tytuł doktora sztuki. W 2019 r. zrobił habilitację w dziedzinie sztuki. Zajmuje się grafiką projektową, plakatem, ilustracją prasową oraz innymi formami sztuki współczesnej. Jest uczestnikiem wystaw i konkursów, wielokrotnie nagradzanym w kraju i zagranicą. Zasłynął m.in. współpracą z Bogusiem Janiszewskim, pisarzem oraz popularyzatorem nauki, autorem książek dla dzieci m.in. „Emocje. To, o czym dorośli Ci nie mówią”, czy „Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią”.

Kolejne miejsca w konkursie na plakat Gombrowiczowski przyznano Annie Wieluńskiej i Mateuszowi Machalskiemu. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w Radomiu w trakcie inauguracji festiwalu, a także na pokonkursowych wystawach w galeriach w Polsce i za granicą.

Konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski zainaugurowano w 1993 roku - jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza - Jerzy, u którego autor „Ferdydurke” spędzał wakacje. Tutaj rodziły się jego pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.

źródło: Ilona Pecka, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna