Aktualności

grafika promująca wydarzenie
13.06.2018

"Mario Muchnik, fotograf". Wystawa w Instytucie Cervantesa

Mario Muchnik w Hiszpanii jest uważany za jedenego z najważniejszych wydawców literatury. W Polsce to postać niemal nieznana, a jednak zawdzięczamy jej wydania autorów najważniejszych, uznawanych dziś za klasycznych. Są wśród nich nazwiska pisarzy tzw. boomu literatury iberoamerykańskiej od Julio Cortázara, Gabriela Garcíi Márqueza, Mario Vargasa Llosy po José Donoso, ale także tak zwanych klasyków literatury latynoskiej, jak Jorge Luis Borges, Jorge Guillén, Rafael Alberti, Alejo Carpentier, czy Ernesto Sábato. Mario Muchnik znał i wydawał również wielu pisarzy tworzących w innych językach m.in. Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartra, André Malraux, Italo Calvino, Kenizé Mourad, Oliviera Sacksa czy Ryszarda Kapuścińskiego.

Muchnik, z pochodzenia Argentyńczyk, pracował jako fizyk we Włoszech, był wydawcą materiałów audiowizualnych w Londynie, dyrektorem serii wydawniczych w paryskim wydawnictwie Robert Laffont, założycielem i dyrektorem wydawnictwa Muchnik Editores, a także dyrektorem generalnym Seix Barral w Barcelonie, zarządzał również Anaya&Mario Muchnik z Madrytu. Jest autorem kilku książek m. in.: Miguel Ángel de cerca, Un bárbaro en Paris, Mundo Judío, Einstein, Lo peor no son los autores, Instantes robados...

Muchnik od zawsze był również fotografem i to właśnie wykonane przez niego czarno-białe fotografie zobaczymy na prezentowanej wystawie. Są to przeważnie niearanżowane portrety pisarzy, głównie przyjaciół artysty oraz jego ojca Jacobo Muchnika. Wystawa jest wyborem zdjęć z kolekcji przekazanej przez Mario Muchnika w 2017 roku Instytutowi Cervantesa w Madrycie. 

Przy okazji wernisażu wystawy, w środę, 13 czerwca o godz. 18:00, Instytut Cervantesa zaprasza na spotkanie z udziałem kuratora wystawy, Marcosa-Ricardo Barnatána, argentyńskiego pisarza i poety, a także Martína Lópeza Vegi, Dyrektora ds. Kultury Instytutu Cervantesa oraz Tomasza Pindla, tłumacza i specjalisty z zakresu literatury hiszpańskojęzycznej.

Wstęp wolny. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Instytutu.

Mario Muchnik, fotograf. Wystawa
13 czerwca – 6 września
Wernisaż wystawy: środa, 13 czerwca, godz. 18:00
Instytut Cervantesa w Krakowie
ul. Kanonicza 12

Partnerami ekspozycji jest Ambasada Hiszpanii w Polsce i Kraków Miasto Literatury UNESCO.