Aktualności
Podczas festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie przyznano nowe wyróżnienie literackie – Nagrodę Wielkiego Redaktora. Pierwszą laureatką została Marianna Sokołowska.
Celem nagrody jest złożenie hołdu tym wszystkim, którzy wraz z pisarzami dbają o najwyższy poziom przygotowywanych do druku książek. Nagrodę wręczono w Szczebrzeszynie 6 sierpnia. Marianna Sokołowska jest jedną z najwybitniejszych polskich redaktorek. W swej wieloletniej karierze pracowała z najważniejszymi twórcami rodzimej literatury, m.in. z Mironem Białoszewskim, Marią Janion, Olgą Tokarczuk, Eustachym Rylskim, Magdaleną Tulli, Joanną Bator, Jackiem Dehnelem, Jerzym Sosnowskim, Andrzejem Stasiukiem, Zośką Papużanką, Michałem Witkowskim.
Odbierając nagrodę laureatka powiedziała:
Te 50 lat pracy to blisko 400 zredagowanych książek. To ręczna praca nad tekstem, niełatwa współpraca z autorem. Żałuję, że z roku na rok pozycja i znaczenie redaktora są marginalizowane, a pośpiech wydawców sprawia, że nie do końca mam już wpływ na ostateczny kształt książki. Mam nadzieję, że my, redaktorzy, nie odejdziemy w zapomnienie.
Nagrodę Wielkiego Redaktora przyznaje rada festiwalu Stolica Języka Polskiego. Fundatorami wyróżnienia są konsulowie honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga w Polsce – Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. Marianna Sokołowska otrzymała 10 tys. zł, dyplom i pióro Wielkiego Redaktora.
11 sierpnia podczas festiwalu po raz drugi w historii wręczona zostanie nagroda Mistrz Słowa. Jej pierwszym laureatem był Wiesław Myśliwski.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.