Aktualności

okładka książki
10.01.2018

Marcin Wicha z Paszportem "Polityki"

Wczoraj w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbyła się 25. uroczysta gala wręczenia nagród Paszporty "Polityki". Nagrodę w kategorii literatura odebrał Marcin Wicha za książkę eseistyczną "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Karakter 2017 r.). 

Autor opowiada w niej o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Wichę nagrodzono "za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu". Jak uzasadniono werdykt, książka stanowi "literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą , czyli wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej sprawy".

Jak podkreślił pisarz Wiesław Myśliwski, wręczający nagrodę w tej kategorii, polska literatura istnieje pomimo dramatycznego spadku czytelnictwa. "Bardzo przysłużyły się w podtrzymywaniu istnienia literatury polskiej przede wszystkim biblioteki polskie, ale również rozmnożone, może nawet ponad miarę, nagrody, festiwale i targi książki” – zaznaczył. "Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy czytają książki. Bardzo dobrze, ze jesteście” – powiedział Wicha, odbierając nagrodę. 

(na podstawie: PAP)