Aktualności

24.02.2023

Maraton czytania poezji ukraińskiej w Teatrze Studio

Teatr Studio w Warszawie organizuje maraton czytania poezji ukraińskiej. Wydarzenie odbędzie się 28 lutego o godzinie 19:00 we foyer teatru.

„24 lutego mija rok od eskalacji wojny w Ukrainie. Nie zapominamy, nie przechodzimy nad tym do porządku dziennego. Chcemy spotkać się i wspólnie czytać wiersze ukraińskie, by mocnym głosem opowiedzieć się przeciw rosyjskiej agresji, terrorowi przemocy.  Rosjanie palą ukraińskie książki, ale słowa nie płoną, wiersze nie płoną. Chcemy pomóc Ukraińcom ocalić ich literaturę i kulturę w czasach mroku” – piszą organizatorzy.

Poezję ukraińską w przekładzie na język polski czytać będą: Maja Komorowska, Małgorzata Rejmer, Agata Tuszyńska, Alicja Rosé, Beata Jewiarz, Eliza Kącka, Marcin Orliński, Paulina Wilk, Agnieszka Sowińska, Aleksandra Zińczuk, Uta Przyboś, Marcin Gaczkowski, Anna Karczewska, Aneta Kamińska, Anna Kłos i Anna Augustyniak.

O muzyczną oprawę spotkania zadbają: Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Skerebotte Fatta + Olgierd Dokalski, Alexey Vorsoba oraz Magdalena Pamuła.

Podczas wydarzenia będą sprzedawane bilety-cegiełki i książki ukraińskich autorek i autorów, a całkowity dochód ze zbiórki zostanie przekazany na Wydawnictwo Oleksander Sawczuk i Wydawnictwo Kundzuli Natalii Trokhym.