Aktualności

29.10.2019

Mapa książek na drogę. Dodaj swój ulubiony tytuł!

Ruszył nowy portal literacko-podróżniczy „Książki na drogę”, który łączy geograficzne miejsca z książkami. Autorzy tworzą literacką mapę Polski, przedstawiając pomysły na małe i duże wyprawy z autorami. Wierzą, że bez względu na gatunek – czy będzie to powieść, wiersz, esej czy reportaż – książki pokazują szeroki kontekst kulturowy i historyczny miejsc, o których opowiadają, a tym samym są wspaniałymi przewodnikami.

Znasz książkę, której akcja rozgrywa się w Twoim rodzinnym mieście, znanej Ci polskiej wsi lub ulubionym miejscu na wakacje? Jej fabuła prowadzi wzdłuż drogi albo dzieje się nad rzeką, w lesie czy w górach? Podziel się z nami tytułem, dołącz do nas i pomóż nam uzupełnić polską mapę książek.

To bardzo proste! Aby dodać książkę, wystarczy wejść na stronę ksiazkinadroge.pl i wypełnić krótki formularz.

…………

Żyjemy w czasach, w których podróżowanie stało się bardzo modne, tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Niestety odnosimy wrażenie, że ma ono coraz mniej wspólnego z poznawaniem i fascynacją, a coraz więcej z turystyką na masową skalę, polegającą na odhaczaniu jak największej liczby punktów z tzw. bucketlisty. Portal „Książki na drogę" zachęca do wolniejszego i bardziej uważnego podróżowania z literaturą jako przewodnikiem, do prawdziwego poznawania odwiedzanych regionów, do próby lepszego zrozumienia miejsc – w tym własnego miasta czy sąsiedniej okolicy. Nasza strona stanowi alternatywę dla przewodników turystycznych, które radzą, jak szybko „skonsumować” dane miejsce, a przez to zwalniają czytelnika z poszukiwania, zadawania pytań, odkrywania, czyli tego wszystkiego, co stanowi kwintesencję podróżowania. Naszymi przewodnikami są pisarze. Z nimi odkrywamy historię i poznajemy naturę. Podróżujemy uważnie i niespiesznie, docieramy głębiej. Świadomi czasu i przestrzeni, która nas otacza.

Portal „Książki na drogę” to zarówno pomysły na popołudniowe wycieczki, jak i inspiracje do nietypowych dalekich wyprawy, a także nauka wrażliwości i lepszego postrzegania tego, co nas na co dzień otacza – w drodze do pracy czy szkoły. Użytkowników – czytelników, podróżników – zachęcamy do dodawania na portalu kolejnych tytułów, w których odnaleźć można szeroki kontekst społeczny i historyczny miejsc. Przeszukaj naszą mapę książek, przeczytaj artykuły, dodaj swoje pomysły i pozwól innym wyruszyć śladami Twoich ulubionych dzieł literackich. Zaczynamy od Polski.