Aktualności
Reportażystka i pisarka Małgorzata Szejnert została laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono podczas niedzielnej gali finałowej XIII edycji promującego czytelnictwo festiwalu Puls Literatury w Łodzi.
Nagrodę, którą przyznaje Dom Literatury w Łodzi, wręczono po raz siódmy. Wcześniej otrzymali ją Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska i Izabela Filipiak.
Organizatorzy konkursu podkreślili, że nawiązuje on do przedwojennej tradycji honorowania przez miasto Łódź wybitnych twórców współczesnej literatury polskiej. Jednym z laureatów ówczesnej Nagrody Literackiej Miasta Łodzi był m.in. Julian Tuwim.
Obecnie wyróżnienie przyznawane jest za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną".
W tym roku kapituła pod przewodnictwem pisarza, krytyka, scenarzysty i tłumacza Macieja Świerkockiego zdecydowała, że nagroda trafi do Małgorzata Szejnert. Oprócz niej na liście nominowanych byli: Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Piotr Matywiecki, Wojciech Nowicki i Jerzy Pilch.
W wygłoszonej laudacji członek jury Michał Nogaś podkreślił, że laureatka była zawsze blisko ludzi zarówno wtedy, kiedy opisywała ich życie w czasach PRL, późnego komunizmu, jak i w dobie transformacji.
"Była ciekawa człowieka, tego, co dla niego najważniejsze, co wpływa na jego wybory. Nie była za to ciekawa fałszywie wzbogacających tekst fajerwerków, błyskotek i śladów autorskiego ja. Uznawana powszechnie za wzór zawodowy i moralny, ceniąca słowo i jego brzmienie, walcząca z nadmiarem przymiotników i metafor, dała polskiej literaturze całe pokolenie autorów zdolnych, odważnych, ciekawych świata" - wskazano.
Zaznaczono, że Szejnert zawdzięczamy ocalenie pejzaży Giszowca i Nikiszowca i to ona - na długo przed wielkimi współczesnymi falami migracji - opisała świat dawnych uciekinierów, którzy z Europy i nie tylko, próbowali dostać się do Stanów Zjednoczonych.
Laureatka nagrodę w wysokości 50 tys. zł przeznaczyła na Fundację Olgi Tokarczuk.
Małgorzata Szejnert uradziła się w 1936 r. w Warszawie. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowała działem reportażu w tygodniku "Literatura" i w "Gazecie Wyborczej", którą współtworzyła. Jest autorką wielu reportaży, wywiadów i książek. Debiutowała w 1972 r. książką o amerykańskiej Polonii "Borowiki przy ternpajku". Dwukrotnie była finalistką Nagrody Literackiej Nike - w 2008 r. za "Czarny ogród" i w 2012 r. za "Dom żółwia. Zanzibar". Napisała też "Wyspę klucz", "Usypać góry. Historie z Polesia", a w 2018 r. ukazała się jej ostatnia książka "Wyspa Węży".
W części artystycznej gali w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka wystąpił zespół Pablopavo i Ludziki. Było to ostatnie wydarzenie Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz trzynasty. Nazwa cyklu wydarzeń mających na celu upowszechnianie literatury i rozwijanie czytelnictwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej "Puls". W tym roku głównym tematem festiwalu była twórczość literacka po 1989 r. Organizatorami wydarzenia są Dom Literatury w Łodzi i łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
[źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak]