Aktualności

07.11.2022

,,Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece – jak wziąć udział w projekcie dla przedszkolaków?

W tegorocznej odsłonie kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek” szczególne miejsce zajmuje projekt dla przedszkolaków. Wszystko ze względu na nowe Wyprawki Czytelnicze! W tym roku Wyprawki Czytelnicze czekają na przedszkolaków i ich rodziców w aż 6654 bibliotekach.

Pełną listę instytucji biorących udział w projekcie znaleźć można tutaj. Na liście zostały uwzględnione tylko biblioteki główne, jednak książki można odbierać także w filiach.

Co czeka na Małego Czytelnika w nowej Wyprawce Czytelniczej?

  • „Krasnal w Krzywej Czapce” – autorska książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii przez znanego i cenionego pisarza Wojciecha Widłaka oraz znakomitą ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską.
  • ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” – broszura dla rodziców przypominająca o nieocenionej roli książek w rozwoju dziecka i korzyściach wynikających z regularnego czytania i odwiedzania biblioteki.
  • Karta Małego Czytelnika – imienna karta, na której przedszkolak zbiera naklejki za wizyty w bibliotece.

Wyprawki Czytelnicze dla dzieci z Ukrainy:

Ze względu na ogromną liczbę ukraińskich dzieci, które przebywają obecnie w naszym kraju, Wyprawka Czytelnicza będzie dostępna również w wersji polsko-ukraińskiej. Mamy nadzieję, że dla naszych gości będzie to nie tylko zaproszenie, żeby odwiedzić biblioteki, ale też by zacząć regularnie z nich korzystać.

Jak rodzic może przystąpić z dzieckiem do projektu?

  1. Rodzicu, odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji. Listę bibliotek znajdziesz tutaj.
  2. Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu ,,Mała książka – wielki człowiek”.
  3. Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą w prezencie! Znajdziecie w niej książkę ,,Krasnal w Krzywej Czapce”, broszurę  ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
  4. Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętniej po nią sięgnie po powrocie do domu.
  5. Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i się przytulcie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
  6. Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką.

Projekt realizowany jest od 2018 roku przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi.