Aktualności

plakat wydarzenia
17.07.2017

Literatura po transformacji

W ramach trwającej w Centrum Sztuki Współczesnej wystawy „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku" i towarzyszącego jej programu dyskursywnego (Transformacje) w czwartek 18 lipca odbędzie się debata „Literatura po transformacji”. „Rzut oka na polską literaturę po 1989 roku pokazuje ją po raz pierwszy od dawna wyzwoloną z ideologicznych i politycznych zadań. Czy jednak uczyniło ją to bardziej uniwersalną?” (Mikołaj Gliński dla culture.pl).

Literatura po transformacji to przede wszystkim kształtowanie się nowych form i perspektyw. Po odzyskaniu przez Polskę wolności narodowa tożsamość i zbiorcza świadomość wspólnego celu uległy dezintegracji, ustępując miejsca indywidualnej perspektywie i osobistej estetyce. Postępująca globalizacja i zacierające się granice gospodarcze i kulturalne sprzyjają rozliczeniom z przeszłością, jednocześnie stwarzając paradoksalną potrzebę odrębności poprzez sięganie do archetypicznych źródeł. „Późna polskość” w literaturze to nie tylko symbole martyrologii, rozliczenie z komunizmem, Kościołem i Solidarnością. To też nowe trendy, indywidualizm i przekierunkowanie, nie tylko na Zachód, ale i w głąb siebie – osobiste próby odnalezienia zbiorowej tożsamości w podróży „na przełaj”.

Gdzie w tożsamościowej geografii Polaków leży Polska? Jakie kształty w dzisiejszej literaturze przybiera doświadczenie polskości i jaką reprezentację to doświadczenie w literaturze odnajduje? Czy polska literatura ostatnich trzech dekad sprostała zadaniu zdawania relacji z transformacji zachodzących w kraju? W jakim kierunku zmierza polska literatura? Ostatecznie, czy możemy mówić o polskiej tożsamości literackiej ostatnich trzech dekad, czy raczej o kakofonii głosów literackich próbujących odnaleźć swoją odrębność? Zapraszamy na debatę, podczas której postaramy się trochę bliżej doświadczyć literackiej „późnej polskości”.

Kurator programu dyskursywnego:
Konrad Schiller

Uczestnicy:
Eliza Kącka, pisarka, historyk literatury.
Krzysztof Koehler, poeta, krytyk literacki, eseista, wicedyrektor Instytutu Książki.
Krzysztof Masłoń, dziennikarz, publicysta, krytyk literacki.
Łukasz Orbitowski, pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastycznej oraz obyczajowej.

cykl „Transformacje”
dyskusja „Literatura po transformacji”

miejsce
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Sala z instalacją J. Wójcik na wystawie „Późna Polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku”. I piętro.

termin
18/07/2017, 19:00

Debata tworzona jest we współpracy z TVP Kultura.