Aktualności

22.10.2020

Literatura czeska w „Toposie”

Rok 2020 zapowiadał się jako czas wyjątkowy dla literackich relacji polsko-czeskich i czesko-polskich. Czechy miały być honorowym gościem Warszawskich Targów Książki, Polska zaś honorowym gościem targów Svět knihy w Pradze. W ramach współpracy polsko-czeskiej dwumiesięcznik „Topos” przez cały rok publikuje jednak bloki materiałów poświęcone literaturze naszych południowych sąsiadów.

W pierwszym tegorocznym numerze „Toposu” zaprezentowany został bogaty zbiór przekładów z literatury czeskiej i rozmów z ważnymi postaciami kultury tamtejszej kultury współczesnej. Dwa tygodnie po tym, gdy numer z okładkowym hasłem „CZESI” trafił do sprzedaży, księgarnie i salony EMPiK zamknięto. Redakcja trwa jednak przy pierwotnym zamiarze, by w każdym z zeszytów „Toposu”, które ukazują się w roku 2020, znalazł się blok materiałów poświęconych Czechom. Przyświeca temu hasło wymyślone niedawno w Cieszynie, na polsko-czeskiej granicy: „Stýská se mi po Tobě, Čechu”!

W ramach prezentacji literatury polskiej w Czechach w 2020 r. przygotowane zostały bloki tematyczne czasopism specjalistycznych poświęcone kulturze, literaturze i historii Polski: w miesięczniku historycznym „Dějiny a současnost”, miesięczniku literackim „Host”, dwutygodniku literackim „A2”. Projekty uzyskały wsparcie Instytutu Książki oraz Instytutu Polskiego w Pradze.