Aktualności

17.07.2018

Literackie Nowe Horyzonty

„Out”, czyli bycie poza, obserwowanie i opisywanie świata z pewnego dystansu to narracja spajająca wydarzenia 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 26 lipca do 5 sierpnia. Podczas największego w Polsce święta kina niezależnego, pod hasłem „Literatura.OUT” odbędą się także spotkania literackie.

Podczas dyskusji Michał Nogaś porozmawia z Martyną Bundą o jej debiutanckiej powieści „Nieczułość”, poświęconej silnym Kaszubkom z Dziewczej Góry. Dziennikarz i autorka poruszą również temat twórczości kobiet. Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński przedstawią nową odsłonę przygód krakowskiej detektywki, profesorowej Szczupaczyńskiej. Znakomity gawędziarz i obrońca przyrody Adam Wajrak zaprezentuje kultowe już przewodniki tropicieli, uaktualnione i odświeżone, zebrane w jednym tomie oraz ilustrowane jego zdjęciami. Wspólnie z Karoliną Sulej i Mateuszem Kubikiem publiczność zastanowi się, czy „Wszyscy jesteśmy dziwni” – w nawiązaniu do tytułu reportażu o Coney Island. Natomiast Damian Nenow przybliży czytelnikom pracę nad animowanym dokumentem „Jeszcze dzień życia”, opartym na książce Ryszarda Kapuścińskiego. W dyskusji wezmą udział krytyczka literacka Urszula Glensk oraz ceniony reporter Wojciech Jagielski.

Hasło tegorocznych debat „Literatura.OUT” jest nawiązaniem do przygotowanej w nowatorski sposób identyfikacji wizualnej festiwalu. Instalacja, zamontowana w silosie opuszczonej fabryki amunicji nieopodal Żagania, została przygotowana przez Łukasza „Cekasa” Bergera oraz Michała Wekslera. Projekt stał się inspiracją i podstawą dla materiałów wizualnych, towarzyszących tegorocznej odsłonie Nowych Horyzontów, ale również spoiwem dla idei wydarzeń festiwalowych.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku. To miejsce służące prezentacji odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego poza granice konwencji. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach, wybierane są te, które za sprawą niezwykłej formy nie pozwalają o sobie zapomnieć. Festiwal Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 26 lipca – 5 sierpnia 2018 we Wrocławiu. W programie festiwalu znajdzie się aż pięć retrospektyw reżyserskich. Na festiwalu zostanie zaprezentowane również niezależne kino irańskie. Program imprezy obfituje w wydarzenia towarzyszące: spotkania literackie, koncerty, wystawy oraz instalacje.

Poniżej przedstawiamy program spotkań literackich w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty:

Sobota, 28 lipca, godz. 18:00 
Spotkanie z Martyną Bundą wokół książki „Nieczułość”

Rozmowa o powieści, która opisuje świat silnych kobiet z kaszubskiej Dziewczej Góry. Historia matki Rozeli i jej córek – Gerty, Trudy i Ildy nałożona na skomplikowane losy miejsca i kraju zniszczonego wojną, w której można odnaleźć obrazy podobne do tych z „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. To jedna z tych książek, która powinna jak najszybciej doczekać się ekranizacji. Za debiutancką „Nieczułość” Martyna Bunda jest nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia.

Niedziela, 29 lipca, godz. 18:00
Spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim wokół książki „Seans w Domu Egipskim”

Najsłynniejsza krakowska detektywka, profesorowa Szczupaczyńska, powraca! Tym razem rzecz dzieje się przy stole w Domu Egipskim, gdzie zaplanowano seans spirytystyczny. Spośród dwunastu uczestników zdarzenia, jeden go nie przeżyje. Kto i dlaczego? Jak wyglądał Kraków końca XIX wieku? Jak odtwarza się jego mapę, kreśli portrety mieszkańców i co interesującego może być w historii wirującego stolika? Na te pytania odpowie Maryla Szymiczkowa, pisarka, którą stworzyli pisarze i tłumacze – Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. „Seans w Domu Egipskim” to trzecia wspólna powieść autorów. Wcześniej panowie (jako Maryla Szymiczkowa) napisali świetnie przyjętą „Tajemnicę Domu Helclów” oraz „Rozdartą zasłonę”. Książki cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce. Kryminał retro-krakowski doczeka się wkrótce przekładu na język angielski, nad którym pracuje znakomita tłumaczka Antonia Lloyd-Jones.

Poniedziałek, 30 lipca, godz. 18:00 
Spotkanie z Adamem Wajrakiem wokół książki „Wielka księga prawdziwych tropicieli”

Człowiek z Puszczy Białowieskiej, który wie o tym miejscu wszystko – zna każde drzewo, każdą polanę, każdą sówkę i żubra. Obrońca przyrody i wspaniały gawędziarz, który nie boi się mówić tego, co myśli. Rozumie świat natury i wie, że jesteśmy jedynie jego częścią. Podróżuje też do najzimniejszych miejsc świata, lubi ciszę i to, co dzikie. Wajrak od lat wydaje książki – dla dorosłych i dla dzieci. Teraz w jednym tomie zebrał swoją opowieść o tropicielach, czyli tych, którzy – z poszanowaniem wszelkich praw natury – chcieliby na swojej drodze spotkać ptaki, żaby czy jelenie. Tę niezwykłą opowieść Wajrak zilustrował zdjęciami swojego autorstwa.

Wtorek, 31 lipca, godz. 18:00 
Spotkanie wokół filmu „Jeszcze dzień życia” z udziałem reżysera filmu Damiana Nenowa, Urszuli Glensk i Wojciecha Jagielskiego

„Jeszcze dzień życia” to film inspirowany książką Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule, ale też rzec o przemianie Kapuścińskiego jako reportera, jaka dokonała się w związku z wydarzeniami w Angoli w 1975 roku.

Czwartek, 2 sierpnia, godz. 18:00
Spotkanie z Karoliną Sulej i Mateuszem Kubikiem wokół reportażu „Wszyscy jesteśmy dziwni”

Reporterska opowieść o tym, że „Wszyscy jesteśmy dziwni”. Podróż do miejsca, gdzie wody Atlantyku od południa oblewają Brooklyn i gdzie znajduje się „plac zabaw ludzkości”. Coney Island to wielokulturowe targowisko próżności, Sodoma, cyrk, miejsce spotkań dziwolągów, ojczyzna hot doga i atmosfera jak z filmów Lyncha. Karolina Sulej opowiada historię wyspy zamieszkiwanej niegdyś głównie przez króliki, którą Holendrzy kupili od Indian za koc, pistolet i czajnik, a która dziś – połączona z lądem – jest półwyspem pełnym zapomnianych lunaparków. Ci, którzy wciąż tam bywają, apelują: „Make Coney Island Great Again”. Spotkaniu będziecie towarzyszył pokaz zdjęć autorstwa męża autorki – Mateusza Kubika.

Program literacki w ramach Festiwalu Nowe Horyzonty przygotował Empik.

[źródło: booklips.pl]