Aktualności

20.08.2018

Literacki Sopot za nami

Głównymi bohaterkami zakończonej w niedzielę siódmej edycji Literackiego Sopotu, jednego z najciekawszych festiwali literackich w Polsce, były Francja i Olga Tokarczuk. Na zakończenie imprezy pojawiła się jeszcze jedna wielka gwiazda – Zadie Smith. Jej obecność jest zapowiedzią przyszłorocznej edycji, która będzie poświęcona literaturze brytyjskiej.

W głównym segmencie programu zatytułowanym „Dyskretny urok literatury francuskiej” wystąpiła literacka reprezentacja Francji złożona z samych pisarzy klasy światowej, czyli Romaina Puertolasa, Alaina Mabanckoua, Edouarda Louisa, Davida Camusa i Pierre’e Lemaitre’a.

Festiwalowi towarzyszyły targi książki o specyficznym charakterze.

Nasze targi książki w ramach Literackiego Sopotu są wyjątkowe, bo sami wybieramy wydawców, którzy publikują książki związane z literaturą, która jest tematem kolejnej edycji, bo co roku zmieniamy kraj, który jest gościem festiwalu. Na targi wybieramy małe wydawnictwa, często niszowe, które na rynku otwartym są niemal niedostrzegane. Mamy też stałych partnerów – wydawnictwa, z którymi się przyjaźnimy od pierwszej edycji festiwalu, ale to się zmienia, bo co roku mamy trochę inny skład wydawców

– powiedziała Bibliotece Analiz Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, odpowiedzialna za festiwal i kuratorka tegorocznego programu skierowanego na kulturę i literaturę francuską.

– Wyniki sprzedaży wielu wydawnictw w Sopocie są wyższe niż na innych targach, a czytelnicy „płaczą”, że wydają fortuny i wydają te pieniądze! – dodała pani prezydent.

Festiwal trwał cztery dni, na części spotkań – m.in. z Zadie Smith – zabrakło miejsc dla chętnych.

W przyszłym roku festiwal odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]