Aktualności

19.02.2020

Literacki Sopot po raz dziewiąty

Już po raz dziewiąty Sopot zaprasza na literacką przygodę. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia, a gościem specjalnym będzie Kanada.

Festiwal to nie tylko spotkania z literaturą i debaty, ale też możliwość udziału w targach książki, warsztatach, seansach kinowych czy czytaniach performatywnych. Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdzie się również wypoczynek w plenerowej czytelni.

Z kim będzie można się spotkać podczas Literackiego Sopotu 2020? Swój udział w tegorocznej imprezie potwierdziło już wielu autorów, m.in:

Michael Crummey – wielokrotnie nominowany i nagradzany poeta i prozaik, polska wersja jego najnowszego dzieła „The Innocents” będzie miała swoją premierę w sierpniu tego roku, podczas festiwalu Literacki Sopot (tłum. Michał Alenowicz, Wydawnictwo Wiatr od morza).

Madeleine Thien – przetłumaczona na ponad 25 języków autorka czterech książek, z których powieść „Nie mówcie, że nie mamy niczego” (tłum. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie) znalazła się na krótkiej liście do nagrody Bookera 2016, zdobyła nagrodę Scotiabank Giller w 2016 roku oraz literacką nagrodę Gubernatora Generalnego za fabułę.

David Szalay – uznany za jednego z 20 czołowych autorów poniżej 40 roku życia przez magazyn The Telegraph (w 2016). Polskie wydanie jego powieści „Turbulencje”, nakładem Wydawnictwo Pauza i tłumaczeniu Jędrzeja Polaka, swoją premierę będzie mieć 12 sierpnia, a więc tuż przed naszym festiwalem.

Patrick deWitt – autor wielokrotnie nagradzanej książki „Bracia Sisters”, która poza entuzjastycznym przyjęciem przez krytyków i czytelników, doczekała się również ekranizacji (w rolach głównych John C. Reilly i Joaquin Phoenix) w 2018 roku. Jego najnowsza książka „Podmajordomus Minor” (tłum. Krzysztof Majer, Wydawnictwo Czarne) została nominowana do Scotiabank Giller Prize.

Esi Edugyan – po debiucie w 2004 roku, udało się jej już dwukrotnie zdobyć jedną z najbardziej prestiżowych kanadyjskich nagród literackich – Giller Prize. Jej najnowsza, nagradzana książka „Washington Black” w Polsce ukaże się w sierpniu nakładem Wydawnictwo Świat Książki i w tłumaczeniu Bohdana Maliborskiego.

Więcej szczegółów poznamy wkrótce.

[źródło: wirtualnywydawca.pl]