Aktualności

14.06.2006

Literacki Atlas Polski w Pałacu Kultury i Nauki

14 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się prezentacja projektów „Ślady przeszłości-uczniowie adoptują zabytki”, zorganizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Na spotkanie przyjechało kilkaset młodych ludzi ze 100 szkół z całej Polski, którzy przedstawili efekt wielomiesięcznych poszukiwań śladów przeszłości w swoim regionie. W uroczystym otwarciu wziął udział Podsekretarz Stanu, Generalny Konserwator Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta oraz Dyrektor Instytutu Książki Magdalena Ślusarska.

Jednym z prezentowanych projektów był Literacki Atlas Polski, którego pomysłodawcą jest Instytut Książki. Program ten skierowany jest do uczniów i ich nauczycieli, którzy zbierają informacje dotyczące literackiego dziedzictwa ich miejscowości, sąsiedztwa, regionu. I tak, uczniowie z Wrocławia przygotowali materiał o poecie Tymoteuszu Karpowiczu, młodzież z Gimnazjum im. AK w Cieszkowach podążyła śladami Jana Długosza po Sandomierzu, a Szkoła Podstawowa nr 1 w Brodnicy przyjrzała się miejscom i dokonaniom Anny Wazówny w ich mieście i okolicy. Szkoła Podstawowa nr 2 im. J. Korczaka w Nowej Rudzie przywiozła do Warszawy eksponaty ze zorganizowanego przez uczniów muzeum, poświęconego pisarzom i poetom tamtego regionu. Są wśród nich m.in.: Olga Tokarczuk, Karol Maliszewski, Josef Wittig.

Kama Pawlicka