Aktualności

09.12.2014

Liryka extra: Dagmara Kraus

Dzięki bogactwu aluzji oraz melodyjno-fantazyjnym środkom wyrazu wiersze Dagmary Kraus odznaczają się zniewalającą zmysłowością. Aż roi się w nich od zdumiewających neologizmów, absurdalnie komicznych złożeń i językowych precjozów z różnych słowników wyrazów obcych i kompendiów terminów fachowych.

Dagmara Kraus (1981), poetka i tłumaczka to kolejna bohaterka projektu „Liryka extra”. Jej wiersze w oryginale oraz przetłumaczone na język polski przez Ryszarda Wojnakowskiego, a także mini-wywiad z poetką o pisaniu wierszy można obejrzeć na stronie projektu.

"Liryka extra/ausgezeichnet liryk" to pomysł na polsko-niemiecką antologię współczesnej poezji online. Projekt powstał przy współpracy Fundacji Wisławy Szymborskiej, Instytutu Goethego oraz Literaturwerkstatt Berlin.

Do udziału w projekcie zaproszonych zostało pięciu polskich i pięciu niemieckich poetów, których dorobek został już dostrzeżony w ich krajach. Do tej pory w ramach projektu została przedstawiona twórczość i sylwetka Krystyny Dąbrowskiej, Justyny Bargielskiej i Jana Wagnera.

Co dwa tygodnie prezentowani są na przemian polscy i niemieccy autorzy. Każdy rozdział projektu to nie tylko nowe utwory liryczne - poeci opowiadają również o swoich receptach na pisanie, o sposobach na dobry wiersz i źródłach nowych pomysłów. Wierszom towarzyszą animacje przygotowane przez artystów sztuk wizualnych oraz przekłady renomowanych tłumaczy poezji.

Patroni medialni: Instytut Książki, Xiegarnia.pl