Aktualności

15.05.2020

Laureata XIII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy we wrześniu

Teatr Miejski w Gdyni przełożył termin ogłoszenia laureata XIII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej na 25-27 września. Finał GND miał się odbyć w maju podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

O zmianie terminu poinformowała w czwartek Marzena Szymik-Mackiewicz z działu literackiego Teatru Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni.

Wcześniej Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej wyłoniła pięć dramatów zakwalifikowanych do finału konkursu: „Incydent” Jarosława Jakubowskiego, „Kapelusz: rys hagiografii” Michała Lachmana, „Debil” Maliny Prześlugi, „Listen to your heart” Piotra Rowickiego oraz „Swietłanę” Przemysława Wojcieszka.

Finał GND miał się odbyć podczas majowego 15. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Jednak w związku z panującą pandemią festiwal został w tym roku odwołany.

„Doceniając wysoką rangę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w polskim życiu teatralnym i wagę corocznego spotkania w Gdyni najciekawszych autorów piszących dla teatru, a także złożonej z wybitnych fachowców Kapituły, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza chce dołożyć starań, aby rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w Gdyni w dniach 25-27 września 2020” - oświadczył w komunikacie dyrektor naczelny Teatru Miejskiego w Gdyni Wojciech Zieliński.

We wrześniu miałyby też miejsce czytania i pokazy warsztatowe sztuk finałowych z udziałem Kapituły oraz publiczności. Po każdym z czytań rozmowy z autorami ma prowadzić Łukasz Drewniak.

Wcześniej, na przełomie maja i czerwca, finałowe dramaty zostaną zaprezentowane online w formie czytań przygotowanych przez Piotra Ratajczaka i aktorów Teatru Miejskiego.  Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to ogólnopolski konkurs na najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Nagrodę, w wysokości 50 tys. złotych, ustanowił w 2007 r. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

[źródło: PAP, Robert Pietrzak]