Aktualności

logo Nagrody Conrada
22.10.2015

Kto zostanie laureatem Nagrody Conrada?

W tym roku po raz pierwszy w historii Festiwalu Conrada wręczona zostanie Nagroda Conrada dla najlepszego literackiego debiutu ubiegłego roku. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, ale i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców. Kapituła nagrody, w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący Kapituły), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Tomasz Pindel i Joanna Szulborska-Łukaszewicz, stanęła przed trudnym zadaniem wybrania nominowanych tekstów spośród kilkudziesięciu nadesłanych propozycji. Ostatecznie do Nagrody Conrada nominowani zostali:

  • Michał Cichy (Zawsze jest dzisiaj)
  • Liliana Hermetz (Alicyjka)
  • Robert Pucek (Pająki pana Roberta)
  • Michał R. Wiśniewski (Jetlag)
  • Aleksandra Zielińska (Przypadek Alicji)

Laureata nagrody wybiorą czytelnicy, którzy mogą oddawać swoje głosy do 24 października do godz. 12 na stronie http://conradfestival.pl/nagroda-conrada.

Patronem nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Dla odmiany wyróżnieni twórcy przyjadą do Krakowa, korzystając z programu rezydencyjnego Instytutu Książki, by w mieście Conrada pracować nad swoimi kolejnymi dziełami. Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych będzie wręczana co roku podczas Festiwalu Conrada.

Gala wręczenia Nagrody Conrada, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Classic 25 października o godz. 20, połączona jest z wykładem mistrzowskim Jonathana Franzena Jak pisać. Uroczystość jest organizowana we współpracy z Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Ustanowienie Nagrody Conrada pozwala realizować kluczowe cele zawarte w strategii Miasta Literatury UNESCO. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków. Partnerzy: Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego, Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Nominowani do pierwszeje edycji Nagrody Conrada:

Michał Cichy
Urodzony w 1967 roku w Warszawie, autor debiutanckiej powieści Zawsze jest dzisiaj. Studiował historię i historię sztuki. Pracował w Gazecie Wyborczej, w jury Nagrody Literackiej Nike i dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Mieszka na Ochocie.

Liliana Hermetz
Kulturoznawczyni, teatrolożka. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe Projektowanie kultury. Pracowała jako animatorka kultury, dziennikarka, tłumaczka, dyrektorka. Ma męża i jedenastoletnią córkę. Alicyjkato jej literacki debiut.

Robert Pucek
Urodzony w 1959 roku. Tłumacz i outsider, autor Pająków pana Roberta. Mieszka w lesie, gdzie pająki i kruki.

Michał R. Wiśniewski
Literat, autor powieści Jetlag. Publicysta, były redaktor naczelny magazynów Kawaii i Anime+, popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki w Polsce. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, w magazynach Pulp”, Nowa Fantastyka, Kmag, Arigato, portalu next.gazeta.pl, a także w książkach Bond. Leksykon, Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej i Berlin – Pascal Lajt. Prowadzi bloga: Pattern Recognition (mrw.blox.pl) oraz jetlag.com.pl.

Aleksandra Zielińska
Urodzona w 1989 w Sandomierzu. Pisarka, tłumaczka, autorka powieści Przypadek Alicji. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wykonała ilustracje i okładkę do tomiku wierszy stany zmysłowe Izy Smolarek.