Aktualności

okładka książki
25.10.2016

Książki Cherezińskiej trafią na ekran

Powieści Elżbiety Cherezińskiej, osnute wokół wydarzeń z historii Polski, zostaną przeniesione na ekran, w formie serialu i filmu. O planach adaptacji książek opowiadała autorka podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Jak przyznała pisarka podczas piątkowej konferencji prasowej w stołecznym „Przystanku Historia″-Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki, opowieść o dynastii Piastów może stać się przebojem nie tylko na polskim rynku, ale także zagranicą. Książki Cherezińskiej to w równej mierze powieść o historii Polski, jak i krajów skandynawskich czy Niemiec. Przede wszystkim opowiadają o władzy i jej zdobywaniu.

„Szukając tematu do książek, ważna jest dla mnie opowieść ponad tekstem: składanie rozbitego kraju, podzielonego na dzielnice, gdzie bracia zwracają się przeciwko sobie - to wydało mi się bardzo ciekawe″ - powiedziała pisarka, podkreślając uniwersalność opowieści historycznej.

Nawiązując do postaci króla Władysława Łokietka oceniła, że „jest naszym zwierciadłem″. „W jego postaci jest wiele naszych cech (...)- składał przysięgi, których nie zamierzał dotrzymać, po kilku latach rządów nie miał już przyjaciół, został wygnany, doznał wielkiego przeobrażenia duchowego, powrócił i znów był taki, jak wcześniej (...) To nasza pierwsza królewska dynastia; to oni zainaugurowali to dzieło, jakim jest państwo polskie" - oceniła.

Mówiąc o pracy nad powieścią historyczną pisarka przyznała, że „trzeba balansować między historią a opowieścią″. „Jest wiele książek, które koncentrują się na faktach historycznych tak bardzo, że zasypiamy nad nimi; są też takie, które ignorują tę warstwę, skupiając się na emocjach. Dla mnie równie ważne są emocje jak tło polityczne. Dbałość o szczegół historyczny towarzyszy mojej pracy od pierwszej książki. Po czasie to zaowocowało. Czytelnicy czują, że jestem uczciwa wobec nich pod względem wkładu historycznego, a jednocześnie zabieram ich w podróż, bo nie piszę podręcznika, tylko powieść" - podkreśliła.

Serial telewizyjny ma powstać w oparciu o serię „Odrodzone królestwo″, na którą składają się trzy powieści - Korona śniegu i krwi, Niewidzialne korona oraz książka, której premiera planowana jest na czerwiec 2017 r.

„Idealnie nadaje się na serial - jest w tym cyklu wielu bohaterów, intryg, jest napisana z rozmachem. To najlepszy materiał do serialu″ - ocenił Tadeusz Zysk, wydawca powieści Cherezińskiej. Film powstać ma natomiast na podstawie powieści Harda. Podkreślono, że film powinien zostać wyprodukowany także w języku angielskim.

W 2017 r. ma powstać scenariusz serialu; prowadzone będą także rozmowy na temat produkcji, która rozpocząć ma się w roku 2018. Stworzenie filmu - jak zauważono - jest bardziej czasochłonne. Współautorką scenariusza do filmu będzie autorka powieści. „Scenariusz serialowy pozostawiam producentom, natomiast nie bardzo jestem w stanie »wypuścić z rąk« Hardej. Chwilowo muszę jednak napisać trzecią część trylogii Odrodzone królestwo, domniemany trzeci sezon serialu" - powiedziała.

Jak oceniono, europejskie zapotrzebowanie na seriale historyczne jest duże, a materiał literacki jest na poziomie takich produkcji telewizyjnych jak „Dynastia Tudorów″ produkcji BBC czy kanadyjsko-węgiersko-irlandzki serial pt. „Rodzina Borgiów″.

„Od samego początku byliśmy przekonani, że te książki prędzej czy później zostaną zekranizowane″ - przyznał Zysk. „Rzadko się jednak zdarza, by sprzedawać prawa do ekranizacji dwóch powieści w tym samym czasie (...) Wcześniej wydaliśmy Grę o tron George'a R. R. Martina, który zdobył wielką popularność także w wersji sfilmowanej. Już wtedy powiedzieliśmy sobie, że prędzej czy później powstanie polska wersja Gry o tron, która będzie mocno osadzona w realiach historycznych" - dodał wydawca. (PAP)