Aktualności

14.10.2013

Krystyna Dąbrowska odebrała Nagrodę Kościelskich

Krystyna Dąbrowska, autorka książki poetyckiej "Białe Krzesła", odebrała w sobotę w Miłosławiu Nagrodę Fundacji Kościelskich. Przyznano ją po raz 51. Uroczystość odbyła się w Pałacu Kościelskich - obecnym Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Miłosławiu.

W uzasadnieniu jury Fundacji Kościelskich podkreśliło, że Krystyna Dąbrowska prezentuje "poezję wrażliwą na ulotne tematy naszej codzienności, intensywnie przeżywane emocje i uczucia, precyzyjnie dostrzegającą w naszej egzystencji to wszystko, co jest niedomówieniem, milczeniem, trudnym do wyrażenia szukaniem jej ukrytych znaczeń".

"Dziękuję jurorom za wyróżnienie mojej twórczości - powiedziała laureatka. - Jestem zaszczycona i wdzięczna, że jurorzy wybrali poezję, która jest bardziej niszowa niż proza. Każda nagroda dla poety lub poetki rzuca ponownie światło na tę dziedzinę i to mnie bardzo cieszy. Przy okazji chciałam podziękować przyjaciołom, którzy wierzyli w to, co robię i dopingowali mnie" - powiedziała podczas uroczystości Dąbrowska.

Krystyna Dąbrowska (ur. 1979 r.) jest poetką, tłumaczką, recenzentką. Jest absolwentką wydziału grafiki warszawskiej ASP. Debiutowała tomem wierszy "Biuro podróży" (2006). Publikowała m.in. w "Twórczości", "Odrze", "Kwartalniku Artystycznym", "Nowych Książkach". Jej przekłady wierszy W.C. Williamsa, W.B. Yeatsa, T. Hardy'ego i T. Gunna były drukowane w "Literaturze na Świecie".

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 r. przez Fundację im. Kościelskich - działającą w Genewie. Fundacja powstała na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 r. Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.

Początkowo była ona nagrodą emigracyjną wręczaną w Szwajcarii. Po 1989 r. nagroda była wręczana w kraju - na przemian w Warszawie, Krakowie i Miłosławiu. Decyzją fundacji, w latach 2012-2014 miejscem wręczania nagrody jest Miłosław.

Do grona laureatów nagrody należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Michnik, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk. W 2012 r. otrzymał ją Andrzej Dybczak, autor książki "Gugara".

Celem działania fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji.

(PAP)