Aktualności

14.12.2018

„Kosmos” Witolda Gombrowicza po bułgarsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Bułgarii ukazało się tłumaczenie Kosmosu w przekładzie Kateriny Kokinovej. Wydanie dzieła Witolda Gombrowicza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Kosmos wyszedł niedawno nakładem sofijskiej oficyny Panorama Plus.

Kosmos to ostatnia powieść Witolda Gombrowicza, wydana po raz pierwszy w 1965 roku przez Instytut Literacki w Paryżu. Późne, dojrzałe dzieło wielkiego pisarza stanowi kwintesencję jego poglądów na życie i sztukę. Dowodem na uniwersalność i doniosłość przesłania powieści jest uhonorowanie jej międzynarodową nagrodą Prix Formentor, najwyższym europejskim wyróżnieniem po Literackiej Nagrodzie Nobla.

Instytut Książki dofinansował w ostatnich latach także szereg innych przekładów na język bułgarski, m.in. dzieł Adama Zagajewskiego (Sklepy mięsne, List, Oda do wielości, Jechać do Lwowa, Pragnienie, Anteny, Niewidzialna ręka, tłum. Sylwia Borisowa), Zbigniewa Masternaka (Nędzole, tłum. Lina Wasiliewa), Pawła Potorczyna (Ludzka rzecz, tłum. Lina Wasiliewa), Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (Profesor Wilczur, tłum. Iwan Wilew) i Karola Modzelewskiego (Zajeździmy kobyłę historii, tłum. Mira Kostowa).