Aktualności

26.04.2021

Konkurs z okazji 200. rocznicy urodzin Norwida na Litwie

Polski dziennik na Litwie „Kurier Wileński” we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłosił konkurs z okazji obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Odpowiedzi na 10 pytań są oczekiwane do 15 maja.

„W roku, ogłoszonym przez Sejm Polski Rokiem Cypriana Kamila Norwida, pragniemy włączyć się w obchody wyjątkowej, 200. rocznicy urodzin poety. Pomyśleliśmy o zorganizowaniu konkursu, który przywołałby społeczności polskiej na Litwie postać poety, zaliczanego do czwórki najważniejszych poetów polskiego romantyzmu” - powiedziała PAP zastępca redaktora naczelnego dziennika Anna Pieszko.

Konkurs jest skierowany do szerokiej publiczności, a pytania konkursowe dotyczą życia i twórczości poety, m.in. jego korzeni litewskich, wielkiej miłości, rodzajów twórczości, którymi się zajmował.

Jak wskazuje Pieszko, autorka pytań, „odpowiedzi na nie nie są powszechnie znane, ale w większości można je znaleźć w tekstach, które dziennik już opublikował.

Na łamach „Kuriera Wileńskiego” w marcu br. ukazały się dwie publikacje poświęcone Norwidowi - autorstwa Józefa Franciszka Ferta, poety, historyka literatury, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, badacza twórczości Norwida oraz Jadwigi Podmostko, wieloletniej dziennikarki polskiego dziennika na Litwie.

„Naszym celem jest też zachęcenie do przeczytania tych bardzo interesujących publikacji i zgłębienie wiedzy na temat Norwida, niezrozumiałego i niedocenianego za życia, a który zasługuje na naszą pamięć” - mówi Pieszko.

Na zwycięzców konkursu czekają rzeczowe prezenty ufundowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Wśród Litwinów Norwid praktycznie nie jest znany. W promocję i popularyzację tego wybitnego polskiego twórcy, w ramach obchodów Roku Cypriana Kamila Norwida, włączył się Instytut Polski w Wilnie

W litewskich mediach społecznościowych Instytut udostępnił archiwalny program Litewskiej Telewizji Publicznej z 2005 roku poświęcony polskiemu twórcy. W godzinnej audycji, litewscy literaturoznawcy, twórcy mówią o poecie, podkreślają, że swą twórczością wyróżnia się z całej XIX-wiecznej polskiej poezji i tworzył wiersze charakterystyczne dla poezji XX wieku. W programie wykorzystano wiele rysunków poety, są czytane i zgłębiane jego niestereotypowe utwory.

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

źródło: Aleksandra Akińczo, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna