Aktualności

21.10.2012

Konkurs rymkiewiczowski

27 października w Teatrze Letnim w Milanówku odbędzie się konferencja naukowa poświęcona twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza oraz gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Rymkiewiczowskim.


PROGRAM KONFERENCJI:
13.00 – otwarcie konferencji
13:15 – prof. EWA PACZOSKA (UW): O metodologii Jarosława Marka Rymkiewicza
13:30 – dr MARZENA WOŹNIAK-ŁABIENIEC (UŁ): Jarosław Marek Rymkiewicz w cenzurze i poza cenzurą
13:45 – prof. ANDRZEJ NOWAK (UJ): Jarosław Marek Rymkiewicz patrzy na historię
14:00 – dr hab. OLAF KRYSOWSKI (UW):  Filozofia natury w zbiorze wierszy Rymkiewicza Zachód słońca w Milanówku
14:15 – RAFAŁ A. ZIEMKIEWICZ: Dziedzictwo sarmackie w dziełach Jarosława Marka Rymkiewicza
14:30 – pytania do prelegentów

PRZERWA
15:00 – 15:30 – poczęstunek; w hallu Teatru Letniego dostępna będzie wystawa prac plastycznych dzieci z milanowskich szkół zatytułowana "Mój zachód słońca w Milanówku"

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE RYMKIEWICZOWSKIM
15:30
- LISTY WYSŁANE W ZAŚWIATY: Jarosław Marek Rymkiewicz czyta swoje wiersze
- wręczenie Grand Prix Konkursu: statuetek ZŁOTEGO RYMKA I ZŁOTEGO RYMA wzorowanych na płaskorzeźbie wybitnego rzeźbiarza związanego z Milanówkiem – Jana Szczepkowskiego
- CO SŁYCHAĆ U RYMKIEWICZA? Koncert fortepianowy w wykonaniu Michała Brulińskiego (zaprezentowane zostaną utwory SCHUMANNA, CHOPINA, BEETHOVENA


Konkurs Rymkiewiczowski, organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Obywatelskiego, skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie analizy, recenzji lub eseju (w zależności od kategorii wiekowej i wybranego tematu). Najważniejsze cele konkursu to: popularyzacja czytelnictwa, literatury polskiej i jej historii, oraz historii Polski. Idealnym medium jest właśnie twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza. Poprzez zachęcanie do lektury jego poezji i książek eseistycznych organizatorzy chcą zwrócić uwagę również na stosowaną przez autora metodologię literaturoznawczą oraz program klasycyzmu literackiego. Niezwykle ważna jest także promocja małych ojczyzn – w tym wypadku na przykładzie Miasta Ogrodu – Milanówka, z którym od wielu lat związany jest Rymkiewicz.

Instytut Książki objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

facebook.com/KonkursRymkiewiczowski
konkursrymkiewiczowski.salon24.pl
twitter.com/Rym Rynek