Aktualności

logotyp organizatora konkursu
11.02.2019

Konkurs literacki o twórczości Zdzisława Beksińskiego

Do końca marca dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać prace na konkurs literacki "Opowiedz o... Zdzisław Beksiński", zorganizowany przez Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, w tym szkice Beksińskiego.

"Bardzo ważna będzie dla nas oryginalność prezentowanej treści i poprawność językowa" - powiedziała kierownik Galerii Beksińskiego w NCK, Joanna Gościej-Lewińska. Dodała, że konkurs jest odpowiedzią na "renesans Beksińskiego" - twórczość artysty cieszy się teraz coraz większym zainteresowaniem szczególnie wśród młodzieży. Prace (dowolne formy literackie) w języku polskim i angielskim można przesyłać na adres NCK (szczegóły konkursu znajdują się tutaj). Jury oceni prace w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 17 i powyżej lat 17.

W NCK od 2016 r. mieści się Galeria Zdzisława Beksińskiego. Kolekcję 250 obrazów, rysunków i fotografii przekazali do placówki marszandzi i przyjaciele artysty Anna i Piotr Dmochowscy. Piotr Dmochowski jest również inicjatorem konkursu "Opowiedz o... Zdzisław Beksiński". W Galerii na wystawie stałej prezentowanych jest 50 obrazów olejnych z okresu fantastycznego i z ostatnich lat życia artysty. 100 rysunków oraz 100 fotografii można oglądać na ekspozycjach czasowych. Miesięcznie Galerię Zdzisława Beksińskiego odwiedza do 1 tys. osób. (PAP)