Aktualności

źródło: zambrowiacy.pl
30.05.2019

Koniec remontu biblioteki w Zambrowie coraz bliżej

Trwa remont Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie przeprowadzany w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Remont odbywa się dzięki dotacji na 654 400 zł, którą biblioteka otrzymała w ramach priorytetu. Niemal zakończyła się pierwsza część drugiego etapu projektu „Modernizacja siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie”. Czytelnicy korzystają już z odnowionych wnętrz, a bibliotekarze czekają tylko na nowe meble i brakujący sprzęt.

W ubiegłym roku zakończony został pierwszy etap prac związanych z remontem Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. Poległ on na remoncie elewacji, wymianie rynien i obróbek blacharskich, modernizacji schodów, wymianie drzwi zewnętrznych i izolacji przeciwwilgociowych. Zakończone prace przy elewacji upodobniły budynek do sąsiadującej z biblioteką budynku Centrum Kultury w Zambrowie. Na obu budynkach zaplanowano charakterystyczne szachownice.

W drugim etapie, który jest właśnie realizowany, zaplanowano odnowienie wszystkich pomieszczeń budynku, w tym piwnicy. Do końca 2019 roku zostanie też wymienione wyposażenie, a biblioteka zyska nowy sprzęt, tj. regały, krzesła, biurka, stoły, szafy, umeblowanie czytelni kącik dla dzieci. W oddziale dla dzieci przygotowano już wykładzinę, na której wygodnie spędzać będą mogły czas dzieci. Ponadto zakupione zostaną komputery oraz urządzenia peryferyjne, takie jak urządzenia wielofunkcyjne, monitory, słuchawki – sprzęt komputerowy zostanie zakupiony jako wyposażenie stanowisk pracy jak również czytelniczych. Biblioteka została wyposażona w rzutnik i ekran multimedialny umożliwiające organizację różnego rodzaju wykładów, prelekcji i spotkań.

Projekt przewiduje też wykorzystanie otoczenia budynku do promocji czytelnictwa na świeżym powietrzu i organizacji wydarzeń kulturalnych. W tym celu przebudowany został taras za biblioteką a wkrótce w otoczeniu obiektu pojawią się ławki, chodniki i kosze na śmieci.